برخی از اختراعات به گونه‌ای هستند که بسته به مالک آن می‌توانند وحشتناک و یا امنیت آفرین باشند. به طور مثال وجود چاقو برای هر آشپزخانه‌ای ضروری بوده و نبود آن می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. اما اگر همین چاقو به دست فردی عصبانی یا شرور بیفتد می‌تواند بسیار خطرناک و وحشت‌آفرین باشد. یا بنزین که عامل حرکت وسایل نقلیه است می‌تواند اسباب آتش افروزی افراد ناهنجار باشد.

در مورد تفنگ نیز به همین صورت می‌باشد. یعنی اگر تفنگ را در دستان پلیس و سربازان مرزبانی ببینیم امنیت، و اگر آن را در دستان سارقانی در منزل یا بانک ببینیم وحشت و ناامنی را حس خواهیم کرد. اما به هر حال ساخت اسلحه برای ایجاد امنیت در دنیا ضروری بوده و باید زوایای علمی آن مورد بررسی قرار بگیرد. به همین دلیل در این مقاله به مطالب مربوط به متالورژی و ساخت اسلحه پرداخته و جوانب آن را بررسی می‌کنیم.

تفنگ چیست؟

تفنگ یکی از انواع سلاح گرم است که معمولاً به صورت دستی بوده و انفرادی می‌باشد. شلیک گلوله‌ها در این سلاح یا با فشار هوا و به صورت مکانیکی و یا با انفجار باروت و مهمات انجام می‌شود. اولین تفنگ در اواخر قرن 14 میلادی و توسط عثمانی‌ها ساخته شد. این اختراع به مرور زمان پیشرفت کرده و به شکل‌های مختلفی تولید شد که از جمله‌ی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. پیستول یا سلاح دستی: این نوع از سلاح که وزن کمی دارد با یک دست هم قابل استفاده بوده و به سادگی قابل کنترل می‌باشد.
  2. مسلسل دستی: این اسلحه‌ها که به سلاح‌های smg نیز معروف هستند، هم به صورت خودکار، هم به صورت چندتیر و هم به صورت تک‌تیر قابل استفاده می‌باشند.
  3. تفنگ‌های تهاجمی: به سلاح‌هایی که از فشنگ‌های کالیبر بالا استفاده کرده و بیشتر در فضاهای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد تفنگ‌های تهاجمی گفته می‌شود.
  4. شاتگان: این تفنگ‌ها از قدرت بسیار بالایی برخوردار بوده و از فشنگ‌های پلاستیکی پر از ساچمه استفاده می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود تا حین شلیک، ساچمه‌ها به بیرون پرتاب شده و هدف‌های در فاصله کم را از پا در آورد.
  5. تفنگ تک‌تیرانداز: از این اسلحه‌ها برای زدن اهدافی در فاصله بسیار زیاد استفاده می‌شود. البته انواعی از اسلحه‌های تک‌تیرانداز قدیمی هم وجود دارد که لوله‌های بلندی داشته و برای اهداف نه چندان دور مناسب می‌باشند.

آیا می‌توان از آهن برای ساخت تفنگ استفاده کرد؟

ساخت تفنگ واقعی با آهن خالص فقط در صورتی منطقی است که برای قطعات جزئی از آن استفاده شود. چرا که آهن به سرعت زنگ زده و استحکام لازم در برابر فشارها و تنش‌های بالا را ندارد. اما می‌توان با آلیاژ کردن، آن را برای ساخت لوله و سایر قطعات تفنگ مناسب کرده و در این راه از آن استفاده کنیم. از جمله آلیاژهایی که به این منظور استفاده می‌شود می‌توان به آلیاژ cmv، فولاد ضدزنگ، فولاد کروم مولیبدن، فولاد 4150، فولاد 4140 و تیتانیوم اشاره کرد. در ادامه انواع این آلیاژها را بررسی کرده و بهترین آن‌ها برای ساخت لوله تفنگ را معرفی می‌کنیم.

آیا می‌توان از آهن برای ساخت تفنگ استفاده کرد؟

لوله تفنگ از چه آلیاژهایی ساخته می‌شود؟

انتخاب آلیاژهای مورد استفاده در ساخت تفنگ و اجزایی مثل لوله، دوربین و ماشه به نوع تفنگ و کاربردهای آن بستگی دارد. در ادامه آلیاژهای مختلف را بررسی کرده و بهترین آن‌ها را برای ساخت لوله تفنگ بررسی می‌کنیم:

آلیاژهای فولادی ضد زنگ

آلیاژهای مختلفی برای فولاد ضد زنگ وجود دارد که به دلیل دوام و مقاومت عالی در برابر خوردگی، برای ساخت لوله‌های تفنگ مناسب هستند. بهترین آلیاژها برای این کار عبارتند از آلیاژهای 416R، 410 و 17-4 PH که ویژگی‌های ساخت لوله‌های تفنگ را داشته و برای این کار استفاده می‌شوند.

فولاد کروم مولیبدن وانادیوم (CMV)

یکی از رایج‌ترین آلیاژهای مورد استفاده در تولید لوله تفنگ آلیاژ cmv است که از استحکام و سختی خوبی برخوردار بوده و در مقابل سایش مقاوم است. در واقع افزودن کروم، مولیبدن و وانادیوم است که باعث افزایش استحکام کششی آلیاژ شده و آن را برای طیف وسیعی از سلاح‌های گرم مناسب می‌کند.

فولاد کروم مولیبدن (CrMo)

این آلیاژ همان آلیاژ CMV است که وانادیوم به آن اضافه نشده باشد. هرچند که این آلیاژ به اندازه CMV مقاوم نیست اما برای اسلحه‌های ضعیف‌تر بسیار مناسب است.

فولاد 416R

این آلیاژ فولادی به طور خاص برای استفاده در لوله های تفنگ طراحی شده است. در واقع فولاد 416R آلیاژی مخصوص است که مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت ماشینکاری خوبی را از خود نشان داده و علاوه بر لوله تفنگ، برای قطعات دیگر آن نیز مناسب می‌باشد.

تیتانیوم

در برخی از کاربردهای تخصصی، استفاده از تیتانیوم می‌تواند در کنار حفظ استحکام و مقاومت در برابر خوردگی به کاهش وزن لوله نیز منجر شود. اما گران بودن آن‌ باعث شده تا استفاده از این مواد در تولید لوله تفنگ بسیار محدود باشد.

فولاد 4150 و 4140

این دو آلیاژ گریدهای خاصی از فولاد آلیاژی هستند که به دلیل خواص مکانیکی برترشان به طور گسترده‌ای در تولید لوله تفنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تمام آلیاژهای ذکر شده برای ساخت لوله تفنگ مناسب بوده و برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما رایج‌ترین آن‌ها آلیاژ فولاد کروم مولیبدن وانادیوم (CMV) است که از خواصی مثل استحکام و سختی، مقاومت در برابر سایش، چقرمگی، ماشینکاری و مقرون به صرفه بودن برخوردار می‌باشند.

قیمت فلزات

ساخت تفنگ با لوله گاز یا لوله آب

اخیراً محتواهای بسیاری درمورد ساخت تفنگ با لوله‌های آب و گاز منتشر شده که اجرای آن‌ها بسیار خطرناک می‌باشد. ساخت تفنگ با لوله گاز می‌تواند به قیمت در خطر قرار دادن جان شما تمام شده و خسارات بسیاری زیادی را به همراه داشته باشد. از جمله خطراتی که با ساخت اسلحه به ویژه با لوله آب و گاز به وجود می‌آیند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیامدهای قانونی

ساخت اسلحه نیاز به مجوز و اعتبارات قانونی داشته و در صورت تولید غیر قانونی آن به هر شکلی، پیامدهایی را در پی خواهد داشت. این پیامدها می‌تواند شامل جریمه‌های سنگین و حتی حبس باشد.

خطرات ایمنی

ساخت سلاح گرم، عملیاتی پیچیده است که به مهندسی دقیق و درک بالستیک نیاز دارد. اگر شما به عنوان یک فرد بی‌تجربه قصد ساخت تفنگی را دارید که از فشنگ جنگی استفاده می‌کند احتمال آسیب دیدن خود و اطرافیانتان را تقویت کرده‌اید. چرا که اسلحه‌های جنگی با مواد و مکانیزم‌های مناسب ساخته شده و احتمال بروز حوادث در آن به حداقل رسیده‌اند. اما ساخت تفنگ دست‌ساز ممکن است به شلیک ناقص یا انفجار منجر شده و خسارات جبران ناپذیری را برایتان به بار آورد.

امکان استفاده مجرمانه

همینکه اسلحه‌ای دست‌ساز و بی نام و نشان وجود داشته باشد و در دستان فردی شرور قرار بگیرد شروع رخداد جرم و جنایت است. به همین جهت بهتر است هیچ اسلحه دست‌سازی را نساخته و احتمال از بین رفتن امنیت را به وجود نیاوریم.

اولویت دادن به ایمنی و رعایت قانون بسیار مهم است. پس اگر به سلاح گرم علاقه دارید بهتر است تا برای تهیه آن‌ به نمایندگی‌های مجاز مراجعه کرده و با رعایت کلیه مقررات و دستورالعمل‌های ایمنی، راه‌های قانونی آن را دنبال کنید.

 

جمع‌بندی

تفنگ که سلاحی گرم و دستی می‌باشد از انواع مختلفی مثل پیستول، مسلسل، شاتگان و اسنایپ تشکیل شده و اجزای گوناگونی را شامل می‌شود. از جمله مهمترین اجزای این سلاح لوله‌ی آن است که می‌تواند روی دقت و قدرت شلیک گلوله تاثیرگذار باشد. بنابراین این قسمت از اسلحه باید با مواد مطمئنی ساخته شده و کنترل کیفی لازم روی آن انجام شود. از جمله آلیاژهایی که برای این کار مناسب هستند می‌توان به آلیاژهای فولادی ضدزنگ، فولاد کروم – مولیبدن – وانادیوم (CMV)، فولاد کروم – مولیبدن (CrMo)، فولاد 416R، تیتانیوم، فولاد 4150 و فولاد 4140 اشاره کرد. این آلیاژهای برای ساخت لوله تفنگ مناسب بوده و ایمنی لازم را به همراه خواهند داشت. اما استفاده از مواد دیگر می‌تواند خطرات زیادی را به بار آورده و باعث ایجاد خسارات شود. بنابراین برای ساخت اسلحه از لوله‌های متفرقه‌ای مثل لوله گاز و آب استفاده نکرده و امنیت زندگی خود را به خطر نیندازید.

 

پرسش و پاسخ

چرا از کروم در ساخت لوله‌های اسلحه شکاری استفاده می‌شود؟

کروم خواص ویژه‌ای دارد که آن را برای ساخت لوله‌های اسلحه شکاری مناسب می‌کند. از جمله این خواص می‌توان به افزایش طول عمر و دقت سلاح اشاره کرد که در اثر از بین نرفتن سایز اصلی داخل لوله در سلاح‌های ساچمه‌زن و کم کردن اصطکاک در لوله سلاح‌های گلوله‌زن حاصل می‌شوند.

چرا برای ساخت لوله تفنگ از استیل استفاده نمی‌شود؟

استیل نوعی ضدزنگ از فولاد است که به قیمت بالا و زیبایی‌ ظاهری‌اش معروف است. به همین جهت از این ماده تنها در ساخت اسلحه‌های تزئینی و دکوری استفاده شده و کاربرد آن در دیگر تفنگ‌ها مقرون به صرفه نمی‌باشد.

مقالات در گروه صبا | نویسنده : امین شاکری | بروزرسانی : 29 مرداد 1402