دکتر مس (Doctor Copper)، نام مستعار فلز قرمز رنگی که در طول تاریخ نبض اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده است. مس یکی از مواد معدنی حیاتی (همراه با لیتیوم، کبالت و نیکل) در ساخت وسایل نقلیه الکتریکی، باتری‌های برقی، پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی و شبکه‌های برق است که منابع تجدیدپذیر را به خانه‌ها و مشاغل متصل می‌کند. با این حال، پیش‌بینی صنعت برای تامین مس کافی برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد سریع، چندان خوشایند نیست.

گزارش‌های اخیر از S&P Global، Wood Mackenzie، آژانس بین‌المللی انرژی و سایر محققان به این نتیجه رسیده‌اند که در حالی که تقاضا برای مس تا سال 2035 تقریباً دو برابر می‌شود، شرکت‌های معدنی با مشکل مواجه هستند. این کمبود نه تنها رشد انرژی پاک را مختل می کند، بلکه هدف انتشار کربن صفر تا سال 2050 را که معیاری برای جلوگیری از فاجعه تغییرات آب و هوایی است، با مشکل مواجه می کند. راه حل های این مشکل شامل بهبود عملیات معدنکاری موجود، توسعه فناوری های جدید استخراج و افزایش تلاش های بازیافت است.

نیک پیکنز، مدیر تحقیقات معدن جهانی در وود مکنزی، گفت در عین حال، از آنجایی که ذخایر مس محدود است، صنعت برای ادامه دادن به سرمایه گذاری و تصمیم گیری در مورد پروژه های استخراج جدید نیاز دارد تا بتواند رشد آینده را برآورده کند.

در این میان، مشتریان مس، در انتظار کمبود، یا پروژه های انرژی پاک را به تعویق می اندازند یا نیاز خود به مس را کاهش می دهند، یک اصل اقتصادی که به عنوان تخریب تقاضا شناخته می شود. به عنوان مثال، هزینه های بالاتر برای مواد از جمله مس و موانع زنجیره تامین، رشد پروژه های بادی دریایی را کند کرده است. نوآوری های مهندسی به تسلا و سایر سازندگان خودروهای برقی اجازه می دهد تا میزان مس را در وسایل نقلیه و باتری های خود کاهش دهند.

سیاست نیز ممکن است در تخریب تقاضا برای مس نقش داشته باشد. گروهی از سازمان‌های محافظه‌کار به رهبری بنیاد هریتیج، که به پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 چشم دوخته‌اند، پروژه 2025 را طراحی کرده‌اند. از جمله اقدامات دیگر، این پروژه می‌تواند بسیاری از پروژه‌های انرژی پاک را که توسط دولت بایدن آغاز شده بود، از بین ببرد.

فقدان “قابل توجه” تولید مس و دوره جدید تقاضا

ریچارد ادکرسون در سال 1989 به Freeport-McMoRan مستقر در فینیکس، یکی از بزرگترین شرکت های معدن مس جهان پیوست و 20 سال پیش مدیرعامل شد. در طول آن دوره، او شاهد ماهیت چرخه‌ای مس بوده که با فراز و نشیب‌های اقتصاد جهانی مرتبط است. او گفت: «مس کالایی بود که بیشترین ارتباط را با تولید صنعتی داشت. زمانی که چرخه های تجاری بالا می رفت، ذخایر مس کاهش می یافت و قیمت ها بالا می رفت. معلوم بود که منابع وجود دارند، سرمایه گذاری اتفاق می افتد، موجودی ها ایجاد می شود و قیمت ها پایین می آید.»

او گفت: در حول و حوش زمانی که آدکرسون کنترل فری پورت را به دست گرفت، چین به عنوان یک ابرقدرت صنعتی و مصرف کننده مسلط مس برای صنایع رو به رشد خورشیدی، بادی و برقی خود در حال ظهور بود و “بعد جدیدی به تقاضا اضافه کرد که قبلا وجود نداشت.” . در آن مرحله، اجماع بر این بود که یک پاسخ عمده به عرضه مس وجود خواهد داشت. او گفت در عوض، آنچه آدکرسون دریافت «این بود که منابع به سادگی وجود نداشتند». جالب است بدانید که در 20 سال گذشته چقدر مس در سطح جهانی توسعه یافته است.

ادکرسون گفت که این صنعت را با دوره جدیدی از تقاضای مس روبرو کرده است. اقتصاد چین کند شده است، در حالی که کشورهای آمریکا و اروپا در حال تلاش برای گذار به انرژی پاک هستند. سپس، در سمت عرضه، سرمایه‌گذاری ضعیفی در پروژه‌های معدنی وجود دارد که ناشی از تورم، نرخ‌های بهره بالاتر، وضعیت چین و آشفتگی‌های ژئوپلیتیکی است. ادکرسون گفت: «این در نهایت در حال ایجاد دیدگاهی است که من با دیگران به اشتراک می‌گذارم، درباره کمبود قریب‌الوقوع».

یکی از عوامل اصلی در عرضه مس، زمان طولانی برای ایجاد پروژه‌های معدنی جدید است، واقعیتی که ذات استراتژی‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های معدنی است. کلایتون واکر، مدیر عامل ریوتینتو مس می‌گوید: «معدن‌سازی یک تجارت بلندمدت است. او به معدن بزرگ مس این شرکت در مغولستان اشاره کرد که به گفته او امسال پس از بیش از 20 سال اکتشاف و توسعه به تولید زیرزمینی پایدار دست یافت.

این افق‌های زمانی نیز می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی که به دنبال بازده کوتاه‌مدت هستند، یک ابدیت باشد. مورفی گفت: «اگر شرکتی بگوید که قصد ساخت یک پروژه را دارد، سرمایه‌گذاران خاصی هستند که تا زمانی که پروژه از بین نرود، از سرمایه‌گذاری اجتناب می‌کنند. “من فکر می کنم به همین دلیل است که ما شاهد جریان سرمایه به سمت عرضه جدید نیستیم.”