پروفیل آهن یک مقطع فلزی توخالی است که از ورقه‌های فولادی نورد شده ساخته می‌شود. پروفیل‌های آهنی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. پروفیل‌های آهنی را می‌توان بر اساس شکل مقطع به انواع پروفیل‌های U شکل، پروفیل‌های C شکل، پروفیل‌های Z شکل، پروفیل‌های چهارگوش و گرد تقسیم کرد.

پروفیل‌های آهنی در صنایع مختلف کاربرد دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به مواردی مانند ساخت سازه‌های فلزی مثل ساختمان‌ها، پل‌ها، دکل‌ها و برج‌ها، ساخت تجهیزات صنعتی مثل ماشین‌آلات، تجهیزات پزشکی و تجهیزات نظامی، ساخت لوازم خانگی مثل یخچال، فریزر، اجاق گاز و ماشین لباسشویی و ساخت مبلمان، میز و صندلی و تختخواب اشاره کرد.

پروفیل‌های آهنی به دلایلی مانند استحکام، وزن سبک، قیمت مناسب و تنوع کاربرد در صنایع مختلف بسیار پرکاربرد هستند.

قوطی آهن امروزه در بازار ایران نیز توانسته بسیار پرطرفدار شده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل میزان تقاضا برای پروفیل آهن بسیار بیشتر از میزان تولید آن است و باید برای این موضوع فکری اساسی نمود. زیرا عدم تولید به اندازه این مقطع پرکاربرد، بازار را دچار مشکل می‌کند.

تعدادی از بزرگترین کارخانه‌های تولید پروفیل آهن در بازار ایران عبارتند از:

  1. کارخانه پروفیل کیان پرشیا
  2. شرکت جهان پروفیل پارس
  3. شرکت نورد لوله یاران
  4. کارخانه لوله و پروفیل آپادانا
  5. شرکت صدرا پروفیل
  6. شرکت لوله و پروفیل صابری
  7. کارخانه تهران شرق
  8. گروه کارخانجات تولیدی صنعتی کچو

 افزایش ظرفیت برای تولید بیشتر قوطی آهن امروزه به یک ضرورت در بازار ایران تبدیل شده و می‌بایست برای این موضوع کاری انجام داد به خصوص اینکه افزایش ظرفیت تولید این محصول می‌تواند تاثیر شگفت انگیزی بر اشتغالزایی بگذارد. باید دید در سال 04-1403 کارخانه های تولیدکننده پروفیل و قوطی آهن چه برنامه هایی برای توسعه و افزاش ظرفیت خود دارند.