محققان اسرائیلی در نزدیکی دریای مرده (Dead Sea) چهار شمشیر رومی را در وضعیتی عالی کشف کردند. دریای مرده (به عربی: البحر المَیِّت) دریاچهٔ آب شوری است که میان اردن، اسرائیل و مناطق فلسطینی واقع شده است. باستان شناسان بر این باورند که این سلاح ها از ارتش روم ضبط شده و توسط شورشیان یهودی در غار مخفی شده است. این سلاح های 1900 ساله در داخل غاری مشرف به آب کشف شدند.

جالب است که بدانید سه تیغه از چهار تیغه به طول 60-65 سانتی متر هنوز در غلاف چوبی خود قرار داشتند. این شمشیرها در داخل شکافی تقریباً غیرقابل دسترس توسط تیمی از عکاسان که یک کتیبه را ثبت می کردند، مشاهده شدند. باستان شناسان بر این باورند که این سلاح ها از ارتش روم ضبط شده و توسط شورشیان یهودی در غار مخفی شده است.

الی اسکوزیدو، مدیر اداره آثار باستانی اسرائیل (IAA) در بیانیه‌ای گفت: «این یک کشف دراماتیک و هیجان‌انگیز است که بر یک لحظه خاص از زمان تأثیر می‌گذارد». او توضیح داد که شرایط بیابانی خشک در اطراف دریای مرده به این معنی است که آثاری که در جای دیگر اسرائیل باقی نمی‌ماندند، حفظ شده‌اند.

او افزود: «این یک لحظه زمانی منحصر به فرد است که در آن تکه‌های طومارها، سکه‌های شورش یهودیان، صندل‌های چرمی، و اکنون حتی شمشیرهایی در غلاف‌شان، تیز و برنده است که گویی تازه امروز پنهان شده‌اند.»

پنجاه سال پیش، یک کتیبه ای با جوهر جزئی به خط عبری باستان در غاری در کنار صخره ای بر فراز دریای مرده کشف شد. باستان شناس دکتر آساف گایر از دانشگاه آریل، بواز لانگفورد زمین شناس از دانشگاه عبری اورشلیم و عکاس شای هالیوی از IAA اخیراً از غار بازدید کرده اند تا از عکاسی چند طیفی برای آشکار کردن بخش هایی از کتیبه که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند استفاده کنند.

گایر وقتی به اطراف سطح بالایی غار نگاه می‌کرد، با نیزه رومی در شکافی باریک برخورد کرد. پس از گزارش این موضوع، آنها با تیم دیگری بازگشتند تا حفاری هایی را انجام دهند که در طی آن چهار شمشیر از زیر خاک بیرون آمدند.

سه اسلحه که هنوز در غلاف چوبی بود به عنوان یک اسپاتای رومی یا شمشیرهای بلند شناسایی شد، در حالی که سلاح چهارم که کوتاهتر بود به عنوان شمشیر حلقه ای شناخته شد.

گای استیبل، باستان شناس دانشگاه تل آویو متخصص در تاریخ نظامی روم، گفت: «هر یک از آنها می تواند یک داستان کامل را برای شما تعریف کند.

آنها همچنین روایت بسیار بزرگ‌تری از کل امپراتوری روم را منعکس می‌کنند و این واقعیت که از یک غار کوچک در مکانی بسیار دور در مرز امپراتوری، همچنان می‌توان کشفیات بزرگی انجام داد.