محققان دانشگاه کالیاری ایتالیا و امپریال کالج لندن روشی را برای استخراج طلا از بردهای مدار چاپی، سیم کارت ها و سایر ضایعات الکترونیکی و همچنین فرآیندی برای استفاده از طلای بازیافتی در تولید دارو، توسعه دادند.

در مقاله ای که در مجله ACS Sustainable Chemistry & Engineering منتشر شده است، دانشمندان توضیح می دهند که روش استخراج شامل مراحل انتخابی برای شستشوی پایدار و بازیابی فلزات پایه مانند نیکل، سپس مس، نقره و در نهایت طلا، با استفاده از معرف های سبز و ایمن است.

با این حال، طلای تولید شده از این فرآیند، بخشی از یک ترکیب مولکولی است و نمی‌توان آن را بدون سرمایه‌گذاری انرژی بسیار بیشتر برای به دست آوردن فلز زرد، برای الکترونیک استفاده کرد. در جستجوی استفاده از این ترکیب از طلای بازیافتی، تیم تحقیقاتی بررسی کردند که آیا می توان آن را به عنوان یک کاتالیزور در ساخت مواد دیگر، از جمله داروهایی مانند داروهای ضد التهاب و مسکن استفاده کرد یا خیر؟!

آنها دریافتند که ترکیب طلا به همان اندازه یا بهتر از کاتالیزورهای مورد استفاده فعلی عمل می کند و همچنین قابل استفاده مجدد است که پایداری آن را بیشتر بهبود می بخشد.

بنابراین دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که بازیابی طلا از زباله‌های الکترونیکی از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است و می‌توان برای سایر اجزای بازیافت‌شده در این فرآیند، کاربردهای فرعی ایجاد کرد. به عنوان مثال، هنگام استفاده از روش جدید، مس و نیکل نیز مانند خود پلاستیک از هم جدا می‌شوند و همه این اجزا به طور بالقوه در محصولات جدید استفاده می‌شوند.

شان مک کارتی در این رابطه می گوید «از نظر وزن، یک کامپیوتر حاوی فلزات گرانبهاتر از سنگ معدن استخراج شده است و منبع متمرکزی از این فلزات را در «معدن شهری» فراهم می‌کند.

با توجه به نتایج دلگرم‌کننده، مک کارتی و همکارانش اکنون در تلاش هستند تا این رویکرد را به بازیابی و استفاده مجدد از محتوای پالادیوم مبدل‌های کاتالیزوری خودرویی گسترش دهند. زیرا پالادیوم به طور گسترده در کاتالیز استفاده می شود و گران تر از طلا است.