در بازار آلومینیوم، تنها هند است که از نظر تولید و مصرف این فلز از بقیه جهان جدا افتاده است. در واقع، فشار دولت برای زیرساخت‌های جدید، به‌ویژه برای انرژی سبز، همچنان به افزایش مصرف داخلی و ثبات کلی قیمت آلومینیوم ادامه می‌دهد.

این کشور در حال حاضر دومین تولید کننده بزرگ آلومینیوم و همچنین سومین مصرف کننده بزرگ در جهان است. با این حال، بسیاری از تحلیلگران صنعت پیش بینی می کنند که اشتهای آلومینیوم هند در دهه آینده دو برابر خواهد شد. این می تواند بر پیش بینی های کوتاه مدت و بلند مدت قیمت آلومینیوم تأثیر بگذارد.

کارشناسان معتقدند کاهش رشد جهانی، از جمله در چین، باعث کاهش تقاضا و کاهش قیمت آلومینیوم خواهد شد. در واقع، بسیاری بر این باورند که قیمت لحظه ای آلومینیوم LME ممکن است در سال 2023 تا 13 درصد کاهش یابد. اما در هند چنین دلهره ای وجود ندارد.

مصرف آلومینیوم هند ناشی از سرمایه گذاری در زیرساخت است

در گزارشی که خبرگزاری رویترز منتشر کرده است، به نقل از یک مدیر اجرایی هندالکو، نیلش کاول، آمده است که پس از چین، اکنون نوبت هند است که مصرف فلزات را افزایش دهد. امروزه مصرف سرانه آلومینیوم در هند در حدود 3 کیلوگرم است. این در مقایسه با وزن خیره کننده 31.7 کیلوگرم چین و حدود 12 کیلوگرم برای سایر نقاط جهان است. با این حال، کائول گفت که تقاضا برای فلز سبز در هند می تواند تا سال 2033 به حدود 9 میلیون تن برسد. این نشان دهنده افزایش قابل توجهی از 4.5 میلیون تن امروزی است. در همین حال، هند تنها حدود 5 درصد از کل تولید جهانی آلومینیوم را تامین می کند.

دولت هند بر زیرساخت‌ها، عمدتاً از طریق طرح‌هایی مانند «ساخت هند» تأکید کرده است. همه اینها احتمالاً تقاضا برای آلومینیوم را از بخش هایی مانند برق و ساخت و ساز افزایش می دهد.

پس از حمله روسیه به اوکراین و همه‌گیری کووید-19، بازار جهانی آلومینیوم، به‌ویژه در چین و اروپا، شروع به عقب‌ماندگی کرده است. از سوی دیگر، هند با پروژه‌های بزرگ داخلی مانند قطارهای «وانده بهارات»، توسعه راه‌آهن مترو، برق‌رسانی 100 درصدی و افزایش ظرفیت تولید برق سبز، شاهد چرخش آلومینیومی بود.

در واقع، بسیاری از کارشناسان در هند معتقدند که این افزایش تقاضا برای آلومینیوم به دلیل تغییر به سمت «انرژی سبز» در حمل‌ونقل عمومی و خصوصی و همچنین تاریخچه آلومینیوم، انگیزه‌ای از صنعت حمل‌ونقل خواهد داشت. به هر حال، خودروهای الکتریکی به آرامی جایگزین خودروهای سوخت فسیلی در سراسر شبه قاره می‌شوند. این امر به میزان قابل توجهی مصرف آلومینیوم را برای ساخت وسایل نقلیه سبک تر افزایش می دهد. در همین حال، تقریباً هر چیز دیگری که با رشد اقتصاد هند مرتبط است، مانند شهرنشینی، مسکن، زیرساخت‌های عمومی و غیره، با انتقال هند از یک اقتصاد رو به رشد به یک اقتصاد جهانی بزرگ، مصرف آلومینیوم را افزایش می‌دهد.

ذخایر بوکسیت می‌تواند بر قیمت‌های محلی آلومینیوم نیز تأثیر بگذارد

چند هفته پیش، آژانس رتبه‌بندی معروف ICRA گزارشی را منتشر کرد که در آن تقاضای آلومینیوم هند در دو سال مالی آینده 9 درصد افزایش خواهد یافت. بر اساس این تحلیل، این رشد از نرخ جهانی گسترش تقاضای آلومینیوم پیشی خواهد گرفت.

ICRA بخش خودرو را به عنوان یک محرک مهم برای مصرف آلومینیوم هند معرفی کرد که انتظار می رود تقاضای ثابتی در سال های مالی آینده داشته باشد. همانطور که گفته شد، این تا حد زیادی به دلیل حرکت مصرف کنندگان به سمت وسایل نقلیه الکتریکی است.

در واقع، در پایین دست، صادرات آلومینیوم هند نیز در چند سال گذشته افزایش یافته است. این در حالی است که این کشور از نظر ذخایر بوکسیت در رتبه هفتم جهان قرار دارد. اخیراً، دولت پویشی (National Mineral Exploration Trust) را راه‌اندازی کرده است تا تولید آلومینیوم را پیش ببرد و حجم مورد نیاز مواد خام را در اختیار صنایع خود قرار دهد. هند همچنین در سواحل شرقی خود بر روی ذخیره وسیعی از بوکسیت قرار دارد که تاکنون مورد بهره برداری قرار نگرفته است.