این روزها مجرمان چشم خود را به سوی مسیر اقتصاد سبز دوخته‌اند. این یکی از درس‌های مشکلات تولیدکننده مس آلمانی یعنی کمپانی Aurubis است، که سهام آن روز جمعه پس از افشای کسری موجودی، که آن را به فعالیت‌های غیرقانونی مرتبط می‌داند، 15 درصد کاهش یافت. با پیش‌بینی اینکه تقاضا برای فلزات کلیدی مانند مس از عرضه پیشی خواهد گرفت، چنین کلاهبرداری‌هایی در حال تبدیل شدن به امری رایج است. این یک مشکل برای گذار جهان به انرژی کم‌کربن است.

به گزارش رویترز، به نظر می رسد کلاهبرداری های فلزات در حال افزایش است. در ماه فوریه، ترافیگورا، تاجر کالای جهانی، پس از اینکه متوجه شد برخی از محموله‌های نیکلی که برای آنها پول پرداخت کرده بود، حاوی کالا نیستند، مبلغ 577 میلیون دلار را دریافت کرد. روز پنجشنبه، تولیدکننده مس Aurubis گفت که اختلافات زیادی را در سطح موجودی در مرکز بازیافت هامبورگ خود کشف کرده است که مس و فلزات گرانبها را از بردهای مدار کامپیوتر دور ریخته شده حذف می کند.

ارزیابی اولیه شرکت 3 میلیارد یورویی از این حادثه، که پس از یک پرونده سرقت جداگانه در ماه ژوئن انجام شد، نشان می‌دهد که گم شدن فلزات ممکن است منجر به آسیب حداقل 100 میلیون یورویی شود. این تقریباً یک پنجم سود سالانه پیش‌بینی‌شده پیش از مالیات 450 تا 550 میلیون یورویی آن برای سال مالی منتهی به سپتامبر است.

دور شدن از سوخت های فسیلی به مقادیر زیادی مس نیاز دارد که در مقادیر زیادی برای گسترش و ارتقای شبکه های برق و ساخت وسایل نقلیه الکتریکی، توربین های بادی و مزارع خورشیدی استفاده می شود. با این حال، عرضه ممکن است برای همگام شدن با نیازهای اقتصاد سبز مشکل داشته باشد.

داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که تولید جهانی محصولات مس تصفیه‌شده ممکن است ۴ درصد نسبت به سال گذشته رشد کند و به حدود ۲۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۳ برسد. و طبق گفته مک کینزی، تا سال 2031 به 30.1 میلیون تن افزایش خواهد یافت. اما تخمین زده می‌شود که تقاضای جهانی در آغاز دهه آینده به 36.6 میلیون تن خواهد رسید و شکافی بیش از 6 میلیون تن در سال باقی خواهد ماند.

عجله برای رسیدن به هدف، همراه با تنگناهای عرضه، قیمت مس و سایر مواد را که کلید اقتصاد کم کربن هستند، بالا می برد. مسلماً این چیز خوبی برای تولیدکنندگان، معدنچیان و تاجرانی است که با این کالاها سر و کار دارند. اما همچنین آنها را در معرض کلاهبرداری قرار می دهد.

Aurubis آلمان، یک تولیدکننده بزرگ اروپایی سیم، ورق و میله مسی، در 31 اوت گفت که پس از شناسایی “اختلافات قابل توجه” در موجودی های خود، به هدف سود قبل از مالیات تمام سال خود نخواهد رسید. این شرکت 3 میلیارد یورویی که همچنین یکی از تولیدکنندگان پیشروی مس بازیافتی است، گفت که احتمالا قربانی “فعالیت مجرمانه” شده است که دستیابی به هدف سود پیش از مالیات خود را که بین 450 تا 550 میلیون یورو است غیرممکن می کند.