ماه گذشته، شاخص جهانی فلزات گرانبها سرانجام روند نزولی خود را شکست. با این حال، پس از حمله حماس به اسرائیل، هر دو قیمت طلا و نقره به شدت با افزایش چشمگیر واکنش نشان دادند. علاوه بر این، افزایش قیمت بر قیمت فلزات گرانبها و معاملات آتی 3 ماهه تأثیر گذاشت. این نتیجه نشان داد که سرمایه گذاران به سمت این دو کالا به عنوان پناهگاه امن سرمایه گذاری از هیاهوهای ژئوپلیتیکی می روند.

سایر فلزات گرانبها، مانند پلاتین و پالادیوم، به شدت واکنش نشان ندادند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که هم نقره و هم طلا در کوتاه مدت با فشار صعودی شدیدی روبرو هستند. ادامه یا عدم ادامه این جنگ بستگی به این دارد که تصمیمات در اسرائیل چه جهتی را طی کند.

قیمت فلزات

قیمت فلزات گرانبها: پالادیوم

برخلاف سایر فلزات گرانبها، قیمت پالادیوم از ابتدای اکتبر کاهش یافته است. در واقع، روند نزولی همچنان این بازار را به سمت قلمرو نزولی تحت فشار قرار می دهد، که نشان می دهد سرمایه گذاران باید ریسک نزولی بیشتری را پیش بینی کنند. به جز پالادیوم، آشفتگی خاورمیانه سایر فلزات را به سمت روندهای صعودی/فرعی سوق داد.

قیمت پلاتین

قیمت پلاتین از ابتدای ماه جاری به سمت پایین حرکت کرد. در حال حاضر، قیمت‌ها عمدتاً تحت تأثیر درگیری در خاورمیانه قرار نگرفته است که منجر به جهت گیری نامشخص بازار برای این فلز گرانبهای خاص می‌شود.

قیمت نقره

اگرچه قیمت نقره در آغاز مناقشه افزایش یافت، اما قیمت ها هنوز سطوح قابل توجهی مانند بازارهای طلا را به دست نیاورده اند. در واقع، قیمت نقره همچنان کمتر از 24.5 دلار در هر اونس معامله می شود که بازارها را زیر بالاترین سطح سپتامبر 2022 قرار می دهد. در حال حاضر، مشخص نیست که آیا افزایش قیمت نقره ادامه خواهد یافت یا نه.

قیمت فلزات گرانبها: طلا

از زمان آغاز درگیری ها در خاورمیانه، قیمت های فلزات گرانبها همچنان بی ثبات است. به عنوان مثال، قیمت طلا به مناطق مقاومت تاریخی افزایش یافت و از بالاترین سطح سپتامبر گذشته بود. و اگرچه قیمت‌ها در حال حاضر افزایش یافته‌اند، اما با نزدیک شدن به مرز 2000/oz، همچنان در معرض خطر فشار نزولی قرار دارند.