دو شمشیر کمیاب رومی که قدمت آن به سال 160 میلادی بازمی‌گردد توسط یک فلزیاب در شمال کوتس‌ولدز کشف شد. گلن منینگ (Glenn Manning) شمشیرهای سواره نظام و بقایای غلاف چوبی آنها را به همراه یک کاسه آلیاژ مس شکسته در حالی که در ماه مارس در یک گردهمایی فلزیابی شرکت می کرد، پیدا کرد.

به گفته پروفسور سیمون جیمز از دانشگاه لستر که این شمشیرها را ارزیابی کرد، این سلاح ها شمشیرهای رومی امپراتوری میانی هستند که معمولاً به آنها اسپاتا می گویند. او گفت که این شمشیرها احتمالاً از حدود سال 160 پس از میلاد تا اواخر قرن دوم و تا قرن سوم پس از میلاد در روم مورد استفاده قرار می گرفتند.

پل هاجکینسون، عضو شورای منطقه کاتسوولدز، گفت: «این کشف جدید نشان می‌دهد که کاتسوولدز چه تاریخی عمیق و باورنکردنی دارد… این واقعاً یک یافته باستان‌شناسی قابل توجه است و من نمی‌توانم منتظر بمانم تا بازدیدکنندگان در سال‌های آینده آن‌ها را به نمایش بگذارند».

طول شمشیرها نشان می دهد که آنها سلاح های سواره نظام بودند که برای استفاده بر روی اسب در نظر گرفته شده بودند.

در طول این مدت، داشتن چنین سلاح‌هایی برای غیرنظامیان و حمل آن برای مسافرت «غیر قانونی» نبود. به گفته کارشناسان، این به این دلیل بود که استان های رومی در آن زمان با راهزنان مواجه بودند.

پروفسور جیمز گفت: «از نظر شباهت‌ها، نمی‌توانم به کشف بیش از یک شمشیر در هر شرایط مشابهی از بریتانیای رومی فکر کنم. او گفت: «نزدیک‌ترین چیزی که به ذهن می‌رسد، یک جفت شمشیر مشابه بود که در کانتربری یافت شد – با صاحبانشان، رو به پایین در گودالی در داخل دیوارهای شهر، به وضوح یک دفن مخفی، تقریباً به طور قطع یک قتل بوده است.»

این یافته‌ها به موزه کورینیوم سپرده شده‌اند تا از حفظ آنها اطمینان حاصل شود، و کارشناسان ترتیبی می‌دهند که شمشیرها تحت تجزیه و تحلیل بیشتر تحت اشعه ایکس قرار گیرند. ممکن است تجزیه و تحلیل باستان شناسی بیشتر در سایت حفاری در شمال Cotswolds دنبال شود.

شورای منطقه در بیانیه ای اعلام کرد که این به قرار دادن شمشیرها در بافت کمک می کند، زیرا هنوز مشخص نیست که چگونه و چرا آنها در Cotswolds دفن شدند. این کشف در حالی صورت می‌گیرد که اوایل ماه جاری میلادی توسط باستان‌شناسان اسرائیلی، انباری از شمشیرهای رومی با قدمت 1900 ساله که «به‌خوبی حفظ شده‌اند» در غاری نزدیک دریای مرده کشف شد.