شاخص ماهانه فلزات برای اولین بار در پنج ماه گذشته به میزان 3.97 درصد افزایش یافت. با این حال، این افزایش می تواند فریبنده باشد زیرا شاخص همچنان با احساسات نزولی متعددی روبرو است. افزایش قیمت سوخت به همراه افزایش قیمت شمش آلومینیوم به شاخص کمک کرد تا ماه به ماه افزایش یابد. از سوی دیگر قیمت میلگرد و تیرآهن فولادی روندی نزولی داشت. در واقع، چین منبع اصلی آنها است و تضعیف واردات چین باعث آسیب هر دو شد. در مجموع، واردات چین به ایالات متحده در مقایسه با آگوست 2022، 7.9 درصد کاهش یافت. خریدارانی که این اشکال خاص پروفیل را خریداری می‌کنند، تشویق می‌شوند تا در صورت غیرممکن شدن تامین منابع از چین، منابع دیگری را در خارج از چین قرار دهند.

کاهش تقاضای چین همچنان بر قیمت پروفیل سبک تأثیر می گذارد

رکود اقتصادی چین و مناقشه تجاری مداوم با ایالات متحده همچنان باعث کاهش تقاضای انواع پروفیل می شود. به گزارش رویترز، هرگونه نشانه ای از انقباض واقعی در چین، که همچنان محرک اصلی رشد تقاضا در سرتاسر جهان است، به ویژه خبر بدی برای صنعت فلزات است. اعداد تجارت سه ماهه اول چین منعکس کننده افزایش فشار عرضه است و واردات سنگ معدن و کنسانتره در حجم و جریان کاهش یافته است.

قیمت پروفیل و سقوط اقتصاد چین

بازگشت تاخیری در اقتصاد چین بر تقاضا تاثیر گذاشت و منجر به احساسات تیره و تار در بازارهای فلزات صنعتی شد. پیش‌بینی‌های اجماع قیمت به سختی در ماه مه 2023 تغییر کردند. این به احتمال زیاد به این دلیل بود که نوسانات مداوم و غیرقابل پیش‌بینی بودن محیط اقتصاد کلان به طور مستقیم بر هزینه کالاها، فولاد و سایر فلزات تولید شده از چین مانند پروفیل سبک و پروفیل استیل تأثیر می‌گذارد.

تقاضای پروفیل سبک در چین ممکن است افزایش یابد

برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که تقاضای متوقف‌شده چین برای پروفیل سبک در نیمه دوم سال 2023 ادامه خواهد یافت. در جلسات سیاستگذاری ماه مارس، درخواستی برای کاهش سرعت برنامه سیاست اقتصادی محافظه‌کارانه چین برای سال 2023 مطرح شد. اگرچه بلومبرگ گزارش می دهد که رکود صنعتی چین اندکی کند شده است. با وجود این، اقتصاد چین همچنان به ایجاد رکود کلی در فلزات اساسی جهانی ادامه می دهد.

قیمت پروفیل

تأثیرات بر ساخت و ساز ایالات متحده

رکود در تولید چین بر سازندگان آمریکایی نیز تأثیر می گذارد که کاهش واردات چین به ایالات متحده یکی از نتایج اولیه است. در واقع، با کاهش واردات چین از لوازم الکترونیکی گرفته تا مصالح ساختمانی، مقامات دولتی همچنان برای آسیب های اقتصادی آماده می شوند.

از آنجایی که چین صادرکننده مهم پروفیل سبک و پروفیل استیل است، کاهش واردات چین منجر به کاهش قیمت آنها در ایالات متحده شده است، زیرا رشد تقاضا کاهش می یابد و عرضه مازاد بر بازار فشار وارد می کند، تحلیلگران پیش بینی می کنند که قیمت انواع پروفیل چین تا سال 2024 کاهش خواهد یافت. با توجه به اینکه کالاهای فولادی بخش مهمی از فرآیند ساخت و ساز است، این کاهش قیمت به طور مستقیم بر صنعت ساختمان تاثیر می گذارد.

با این حال، تاثیر کاهش واردات چین فراتر از قیمت پروفیل است. به عنوان مثال، هزینه مصالح ساختمانی در ایالات متحده به دلیل جنگ تجاری حدود 2 درصد افزایش یافته است. مالیات های اضافی بر واردات چین که قیمت لوازم ساختمانی را افزایش داده است نیز مقصر این افزایش است. کاهش واردات چین همچنین باعث انباشت پروفیل چین در سراسر آسیا شده است. در نتیجه، اندونزی، تایلند و هند همچنان برای حمایت از خریداران خود آماده می شوند تا از کاهش قیمت ها جلوگیری کنند.