علیرغم اینکه انتظار می رود کمک 500 میلیون پوندی دولت بریتانیا به تاتا استیل ارائه شود، ممکن است تا 3000 شغل فولادسازی در ولز از بین برود. انتظار می رود که این موضوع این هفته اعلام شود، اما یک منبع سیاسی گفت: «خبر خوبی نخواهد بود. در واقع از نظر واقع بینانه فقط دو گزینه وجود دارد – خبر بد یا خبر فاجعه بار. دولت تمام تلاش خود را می کند تا هر چه بیشتر مشاغل را نجات دهد، اما شرایط بسیار دشوار است.

بسیاری از میلیون‌ها پوند توسط بخش کوره بلند تاتا در پورت تالبوت از دست رفته است و این هرگز برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

بدترین سناریو این خواهد بود که تمام 8000 شغل تاتا استیل در بریتانیا به همراه هزاران شغل دیگر در زنجیره تامین از بین بروند. دولت برای جلوگیری از آن بسیار به امضای قرارداد 500 میلیون پوندی نزدیک است، اما متأسفانه همچنان به معنای از دست دادن مشاغل زیادی در ولز خواهد بود.

“امید است که برخی از کارگران کوره بلند برای کار در یک کوره قوس الکتریکی جدید منتقل شوند و برخی دیگر که عمدتاً بالای 45 یا 50 سال سن دارند، مبالغ اضافی سخاوتمندانه دریافت می کنند.

کربن زدایی

در آخر هفته، تاتا استیل بیانیه‌ای صادر کرد که در آن گفت: «تاتا استیل به گفتگو با دولت بریتانیا در مورد چارچوبی برای تداوم و کربن زدایی فولادسازی در بریتانیا ادامه می‌دهد، در شرایطی که بسیاری از دارایی‌های سنگین آن در حال نزدیک شدن به پایان هستند.

با توجه به موقعیت مالی محدود تجارت ما در بریتانیا، هر گونه تغییر قابل توجهی تنها با سرمایه گذاری و حمایت دولت امکان پذیر است، همانطور که در سایر کشورهای تولید کننده فولاد در اروپا که دولت ها فعالانه از شرکت ها در طرح های کربن زدایی حمایت می کنند، دیده می شود.

پیتر هیوز از اتحادیه یونیت به بی بی سی ولز گفت که اواخر این هفته جلساتی بین تاتا، اتحادیه ها و دولت بریتانیا برگزار خواهد شد. او گفت: “ما مشاغل سبز می خواهیم، اما نمی خواهیم مشاغل سبز به ضرر سایر مشاغل باشد و یونیت با از دست دادن مشاغل مبارزه خواهد کرد.”

آقای هیوز افزود که بریتانیا، قراضه صادر می کند که می تواند برای تولید فولاد در ولز و بقیه بریتانیا استفاده شود. او گفت: «وقتی به سرمایه گذاری با کوره های قوس الکتریکی نگاه می کنید، به بیش از یک مورد نیاز دارید. در حال حاضر دو کوره بلند در پورت تالبوت با کوره های کک و بقیه قسمت های سنگین وجود دارد.

“اگر واقعاً در مورد داشتن آینده فولادی جدی هستید – ما به حداقل دو، شاید سه کوره قوس الکتریکی در پورت تالبوت نیاز داریم تا از معیشت محافظت کنیم و سپس بتوانیم برای بقیه بریتانیا فولاد تهیه کنیم و از انگلستان اطمینان حاصل کنیم.

آخرین کاری که می‌خواهیم انجام دهیم این است که صنعت فولاد ما پر از صادرات باشد.»

کوره های قوس الکتریکی

استفان کیناک، نماینده حزب کارگر آبراون، که حوزه انتخابیه آن شامل پورت تالبوت است، ابراز نگرانی کرده است که “به نظر می رسد تمرکز بسیار روی کوره های قوس الکتریکی باشد”. وی افزود: «هیچ کس واقعاً در مورد هیدروژن، آهن کاهش یافته مستقیم، جذب و ذخیره کربن صحبت نمی کند، که همگی مسیرهای حیاتی برای کربن زدایی فرآیندهای تولید فولاد هستند.

«اگر همه آن مسیرهای مختلف را نداشته باشیم، نمی‌توانیم تمام عیارها و مقادیر فولادی را که برای حفظ پایگاه مشتریان خود نیاز داریم، بسازیم. و اگر این کار را نکنیم، بیش از آنچه لازم است، از دست دادن شغل خواهیم داشت و این یک فرصت از دست رفته توسط دولت و تاتا استیل خواهد بود.»

طبق یک برگه اطلاعاتی که این شرکت در سال 2020 منتشر کرد، اکثر کارکنان بریتانیایی آن در ولز مستقر هستند، جایی که در پنج مکان مراکزی دارد. بزرگترین آنها در پورت تالبوت است که 4000 کارمند در فولادسازی یکپارچه مشغول به کار هستند. 800 کارمند در Llanwern، Newport بر روی محصولات نوار کار می کنند. 700 کارمند در Shotton، که در آن “گالوانیزه گرم”، پوشش آلی و سیستم های پانل خط ضربه انجام می شود. 650 کارمند در Trostre، کارخانه فولاد بسته بندی Llanelli. و 200 کارمند سیستم های ساختمانی در Caerphilly.

این شرکت همچنین در مجموع 1550 کارگر در چهار مرکز در انگلستان دارد.

به گفته دست اندرکاران این صنعت، مزایای کوره های قوس الکتریکی این است که می توانند طیف وسیعی از انواع گریدهای فولادی را تولید کنند. که آنها به نوع خاصی از شارژ وابسته نیستند – قراضه، اسفنج، آهن، چدن یا فلز داغ. که آنها شامل هزینه سرمایه نسبتاً کم برای توسعه هستند. که فرآیند ذوب را می توان برنامه ریزی و خودکار کرد. و اینکه می تواند کارایی و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد.

اما عیب اصلی کوره های قوس الکتریکی این است که گرمای قوس پس از پاکسازی مواد باید از طریق سرباره به فولاد مذاب منتقل شود که حرارت غیر مستقیم است. راندمان حرارتی ضعیف است. کوره به شکل حوض است و مقدار زیادی گرمای قوس از طریق پوشش کوره و دیواره کوره از بین می رود. علاوه بر این، از نقطه نظر اشتغال، کوره های برقی نیز نسبت به کوره بلند به کارکنان کمتری نیاز دارند.