اکستروژن آلومینیوم

اکستروژن آلومینیوم تکنیکی است که برای تبدیل آلیاژ آلومینیوم به اشکال پیچیده با طول بلند جهت مصارف مختلف بکار برده می شود. با استفاده از فرایند اکستروژن می توان به اشکال آلومینیومی با ویژگی های فیزیکی منحصر به فرد دست پیدا کرد. خاصیت انعطاف پذیری آلومینیوم به آن اجازه می دهد تا به راحتی ماشینکاری و ریخته گری شود، با اینکه آلومینیوم یک سوم تراکم و سختی فولاد را دارد، محصولات ساخته شده از آن، مخصوصا وقتی که با فلزات دیگر آلیاژی شوند، از مقاومت و استحکام خوبی برخوردارند .

اکسترود آلومینیوم

فرایند اکستروژن آلومینیوم

اکستروژن آلومینیوم طی مراحل زیر انجام می پذیرد:
• پس از طراحی و ساخت قالب مورد نظر، یک بلوک استوانه ای (بیلت) از آلیاژ آلومینیوم تا دمای 800 الی 925 درجه فارنهایتگرم می شود .

قالب اکسترود
قالب اکسترود

• بیلت آلومینیوم سپس به یک لودر منتقل می شود، و آن را بوسیله روان کننده چرب می کنند تا از چسبیدن بیلت به ماشین اکستروژن، رام و یا دسته جلوگیری شود.
• با استفاده از رام فشار قابل توجهی به بیلتی که درون کانتینر وجود دارد وارد می شود تا آلومینیوم وارد قالب شود.
• هنگام عبور آلومینیوم از قالب برای جلوگیری از اکسایش، نیتروژن به صورت مایع یا گازی از اطراف قالب عبور داده می شود. این باعث افزایش طول عمر و دوام قالب خواهد شد.
• آلومینیوم اکسترود شده، که اکنون بشکل یک قطعه خیلی بلند با مقطعی درست به شکل دهانه قالب در آمده است از یک میز غلطک دار عبور می کند و به سمت میز خنک کننده هدایت شده و در آنجا بوسیله فن ها خنک می شود.
• پس از انجام عملیات خنک کاری، آلومینیوم اکسترود شده به میز مخصوصی جهت تاب گیری و سخت کاری منتقل می شود که باعث می شود پروفیل ها به صورت صاف و یکنواخت درآیند.
• اکسترودهای سخت کاری شده به میز اره آورده می شوند و بر اساس طول مورد نیاز برش داده می شوند.
• در مرحله نهایی اکسترودها را در اجاق های مخصوص گرمادهی می کنند، که باعث دوام و افزایش طول عمر آلومینیوم می شود.

ممکن است مراحل بیشتری نیز جهت سفارشی سازی قطعات اکسترود شده در طول این فرآیند بکاررود. به عنوان مثال، برای ایجاد فضاهای خالی در بعضی قسمت ها، میله یا سنبه در داخل قالب قرار میگیرد. پس از فرآیند اکستروژن، گزینه های مختلفی برای تنظیم رنگ، بافت و شفافیت هنگام پرداخت آلومینیوم وجود دارد که ممکن است شامل آنودایزینگ یا رنگ کاری آلومینیوم باشد.

امروزه اکستروژن آلومینیوم برای تولید میلیون ها محصول مختلف، از جمله در صنعت هوانوردی و اجزای ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می شود. این کاربردهای متنوع به علت ویژگی های مطلوب آلومینیوم، از جمله :

خاصیت مقاومت در برابر خوردگی،

انعطاف پذیری،

رسانایی،

خواص غیر مغناطیسی،

و قابلیت تهیه مجدد آن از طریق اسقاط (بازیافت) بدون از بین رفتن یکپارچگی اولیه ،

می باشد. در واقع هیچ تفاوتی بین کیفیت آلومینیوم بازیافتی و آلومینیوم تازه تولید شده وجود ندارد.

مهمترين مزاياي آلياژهاي آلومينيوم به عنوان مواد استفاده شده در ساخت هواپيما شامل موارد زير است:

‐ آلومينيم سبک است و براي توليد اجزاي تحت خمش يا فشار که بخش عمده اي از سازه ي هر نوع هواپيمایی را تشکيل ميدهد، مناسب است.
– آلومينيوم را به راحتي ميتوان به شکلهاي مورد نظر توليد نمود .
‐ آلومينيم قابليت کارپذيري مناسبي دارد .

این ویژگی ها باعث می شود سازه هایی که از طریق اکستروژن آلومینیوم تولید می شوند، در طیف بسیار گسترده ای از صنایع استفاده شوند و عنصر مهمی در دنیای صنعت و اقتصاد بشمار آیند.

 

نویسنده : مهندس محمد ایلخانی

مقالات در گروه صبا | نویسنده : صباپروفیل | بروزرسانی : 11 اردیبهشت 1402