به نقل از خبرگزاری ایسنا بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران طی نامه ای به سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت خواستار لغو عوارض صادراتی زنجیره فولاد شد. ایشان اخذ عوارض صادراتی برای محصولات فولادی چون پروفیل و لوله مبلی و سنگین را در این شرایط ظلم مضاعف به این صنعت دانست.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور طی نامه ی خود به وزیر صمت با اشاره به 1. مقوله رونق تولید که از جانب بزرگان کشور بر آن بارها تاکید شده است، 2. خروج اوکراین و روسیه از بازار جهانی فولاد به دلیل درگیری های ایجاد شده میان این دو کشور و تلاش تولیدکنندگان فولاد داخل برای پر کردن این خلا با وجود تلاش های بی وقفه ی چین و ترکیه 3. مشکلات پیش آمده برای این صنعت به دلیل قطعی های برق و گاز و تلاش آن ها برای جبران بخشی از این خسارات از طریق صادرات 4. پیشی عرضه بر تقاضا در داخل و رکود در بازار بورس محصولات فولادی  5. قیمت های فوب ایران که به دلیل تحریم ها پانزده درصد کمتر از قیمت های منطقه معامله می شود 6. مبنا قرار دادن قیمت پروفیل مبلی و سایر محصولات فولادی در دی ماه که به دلیل پایان سال میلادی و آغاز تعطیلات چین رکودی بوده و 7. تاثیر این اقدامات بر بازار سرمایه که بسیار منفی براورد می شود ، افزود اخذ عوارض صادراتی برای صنعت ارزآوری چون فولاد اقدامی محدود کننده است و برای تولید کنندگان این صنعت چنین تداعی می کند که هدف تنها کسب درآمد از منافع آن هاست و در پایان خواستار لغو مفاد نامه ابلاغی شد.

چهارشنبه 24 فروردین ماه مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد دستورالعمل وضع عوارض صادراتی از جانب رئیس جمهور تصویب شده و به منظور اجرا ابلاغ و اعلام شده است و تولید کنندگانی که قبل از اعلام این دستورالعمل کالاهای خود را در گمرکات اظهار کرده اند عوارض شامل آن ها نخواهد شد.

 

 

اخبار در گروه صبا | نویسنده : سروناز خسروی راد | بروزرسانی : 26 خرداد 1401