لوله مبلی مقطعی توخالی ساخته شده از فولاد است که به اشکال گوناگون در صنعت، برای ساخت‌و‌ساز و در زمینه تولید محصولات مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله مبلی مشابه سایر مقاطع سبک، کاربردی‌ترین شکل فولاد است. در ظاهر شاید لوله‌ها و به طور خاص لوله مبلی تنها برای انتقال مایعات و سیالات کاربرد داشته باشد اما در واقع امروز کاربرد این مقاطع بسیار فراتر از همین یک یا دو مورد است. شکل دایره‌ای سطح مقطع لوله مبلی باعث می‌شود فشار وارده بر آن بر روی کل سطح توزیع شود و به این شکل حتی با ضخامت بسیار کمشان مقاوم و کاربردی باقی بمانند. در ادامه به بررسی 5 مورد از ساده‌ترین موارد مصرف لوله مبلی می‌پردازیم.

1. ساخت دسته تی از لوله مبلی

شاید در ظاهر دسته تی محصولی ساده و پیش پا افتاده باشد، اما در واقع طراحی و فرآیند تولید آن هم در طول زمان دچار تحولات زیادی شده و به لطف طراحی‌های خلاقانه و نو قابلیت‌هایی برای راحتی بیشتر مصرف‌کننده به آن افزوده‌اند.

پیش‌تر از یک شاخه لوله‌ی یک تکه، به ساده‌ترین شکل ممکن برای ساخت دسته تی استفاده می‌شد. برای حرکت دادن تی بر روی زمین نیروی نسبتا زیادی به آن وارد می‌شود. تولیدکننده به منظور جلوگیری از خم یا شکسته شدن آن از نمونه‌های نسبتا ضخیم استفاده می‌کرد. به طبع این لوله‌های ضخیم وزن زیادی هم داشت و جابجایی آن کمی دشوار بود. برای حل این مشکلات راهکارهای ساده اما خلاقانه‌ای در طراحی این محصول اجرا شد.

در طراحی‌های جدید از دو قطعه لوله مبلی که با بست پلاستیکی به هم متصل شده‌اند برای ساخت دسته تی استفاده می‌شود. استفاده از این بست پلاستیکی چند مزیت دارد: 1. امکان استفاده از لوله مبلی نازک‌تر با ضخامت 0.3 تا 0.4 میلی‌متر را فراهم کرده است. 2.تی سبک‌تر و در نتیجه جابجایی آن ساده‌تر خواهد بود. 3.به کمک این بست‌ها ارتفاع دسته تی قابل تغییر است.

با توجه به این که دسته تی به ویژه بخش‌های پایینی آن مدام با رطوبت در تماس است ضدزنگ بودن لوله مبلی مصرفی اهمیت زیادی دارد. همان‌طور که می‌دانید فولاد در معرض رطوبت به سرعت دچار زنگ زدگی و خوردگی می‌شود. برای ضدزنگ کردن لوله مبلی از رنگ یا آبکاری استفاده می‌شود

2.پایه سرم

پایه سرمپاهای سرم اشکال بسیار متفاوت و متنوعی دارند. نمونه‌هایی به شکل متحرک یا چرخدار است. بعضی نمونه‌ها اما ثابت هستند که به دیوار یا سقف متصل می‌شوند. فارغ از شکل و نوع برای ساخت تمامی آن‌ها از لوله مبلی استفاده می‌کنند. باتوجه به این که این پایه‌ها وزن زیادی تحمل نمی‌کنند ظریف‌ترین لوله و پروفیل سبک با ضخامت 0.5 تا 0.6 میلی‌متر می‌تواند برای این منظور کاملا مناسب و کاربردی باشد.

نمونه‌های چرخدار متحرک عموما از دو سایز لوله و به شکل تلسکوپی ساخته می‌شوند. به کمک این ساختار تلسکوپی به راحتی می‌توان ارتفاع پایه را تغییر داد. نمونه‌های ثابت اما ساختار ساده‌تری دارند. یا به شکل L به دیوار نصب می‌شوند و یا ساختاری U مانند دارند و بر روی سقف قرار می‌گیرند. نمونه‌های ثابت نه فقط به عنوان پایه سرم بلکه برای مصارف دیگری هم کاربرد دارند.

3.دسته جاروبرقی

دسته جاروبرقی از دو بخش اصلی ساخته می‌شود. بخش فولادی که از لوله مبلی است و خرطومی آن که اغلب پلاستیکی و منعطف است. مقاومت و طول لوله جاروبرقی به شدت بر قدرت مکش و کارکرد آن تاثیر دارد. این ساختار دو بخشی برای آن که هم مکش به درستی اتفاق بیفتد و هم امکان جابجایی برس وجود داشته باشد، لازم و ضروری است. دسته جاروبرقی را نیز با طراحی مشابه دسته تی به صورت تلسکوپی می‌سازند. به این شکل و با هدف راحتی بیشتر مصرف‌کننده ارتفاع آن قابل تغییر خواهد بود. ضخامت 0.5 تا 0.6 میلی‌متر برای این منظور ضخامت مطلوبی است. وزن زیادی ندارد اما به حد کافی مستحکم است.

ساختار جاروهای پرتابل کمی متفاوت از جاروبرقی‌های معمول است. باتوجه به این که موتور روی دسته و بدنه سوار می‌شود، به لوله مقاوم‌تری برای ساخت دسته آن نیاز است.

در جاروبرقی قدرت اصلی به واسطه‌ی موتور ایجاد می‌شود به همین دلیل شاید مهم‌ترین بخش و تعیین‌کننده‌ی کیفیت جاروبرقی موتور آن باشد. اما لوازم جانبی هم تاثیر قابل توجهی بر نحوه‌ی کارکرد محصول دارند. در مورد هزینه‌های تولید نیز بخش عمده‌ی قیمت نهایی مربوط به موتور و کمتر به لوازم جانبی اختصاص پیدا می‌کند. به طور خاص در مورد دسته، قیمت لوله مبلی بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است و علی‌رغم عملکرد مناسب و البته مهمش تاثیر زیادی بر بالا رفتن قیمت نهایی جارو ندارد.

4.ساخت میز اتو با لوله مبلی

میز اتوبه طور کلی میز اتو قطعه‌ای بزرگ و صاف از جنس فولاد یا چوب است که با پوششی مقاوم دربرابر حرارت، پوشیده شده است. میز اتوهای مدرن را به لطف طراحی خاص و پیچیده‌شان می‌توان به اشکال گوناگونی استفاده کرد.

در ساده‌ترین حالت این میزها را از یک صفحه و دو پایه تاشو می‌سازند. کنار بخش اصلی میز صفحه‌ای توری و کشویی قرار دارد که اتو موقتا در زمان اتوکشیدن روی آن سوار می‌شود. ساختار توری مانند، بخار اتو را به خوبی عبور می‌دهد. پایه‌ها از لوله مبلی سبک و فرآیندپذیر ساخته می‌شود. برای قسمت انتهایی این لوله هم که روی زمین قرار دارد از پوشش‌های نرم پلاستیکی استفاده می‌کنند. به این شکل نه به کف آسیبی وارد می‌شود و نه میز بر روی سطح لیز می‌خورد.

برش، جوشکاری و خم سه فرآیندی هستند که هر سه بسته به طراحی برای ساخت میز اتو کاربردی هستند. با توجه به این که از لوله مبلی با ضخامت 0.7 تا 0.8 میلی‌متر بیشتر برای ساخت پایه میز اتو استفاده می‌شود جوش‌دستی کاربردی نخواهد بود. علاوه بر پایه گاها از لوله یا حتی پروفیل سبک به عنوان زیرساز خود میز هم استفاده می‌شود.

5.استند ظروف

قرار دادن ظروف درون فضای یک دست و یکپارچه‌ای چون کابینت باعث می‌شود هم جابجایی آن‌ها دشوار باشد و هم از تمام فضا به خوبی استفاده نشود. برای حل این مشکل می‌توان از استند ظروف استفاده کرد. این استندها ساختاری طبقاتی دارند که می‌تواند تمام طول کابینت را به فضایی مناسب برای چیدمان تبدیل کند. علاوه بر نمونه‌ی کابینتی با اشکال متفاوت دیگری هم تولید می‌شوند. بعضی از این استندها ایستاده، بعضی دیواری و حتی گاها بر روی در کابینت سوار می‌شوند.

عموما برای قسمت پایه یا بدنه‌ی اصلی از لوله مبلی با ضخامت 0.7 تا 0.8 استفاده می‌کنند. این لوله‌ها به خوبی توان تحمل وزن ظروف را دارند، به لطف آن‌ها محصول نهایی بسیار سبک وزن است و با وجود فرآیندپذیری آن‌ها طی طراحی و ساخت، می‌توان جزئیاتی افزود که استند هم کاربردی و هم زیبا بشود.

 

Ironing Board

 

 

مقالات در گروه صبا | نویسنده : سروناز خسروی راد | بروزرسانی : 29 فروردین 1402