خشونت در اسرائیل که این آخر هفته به وقوع پیوست باعث حرکت به سمت دارایی های امن شده است زیرا سرمایه گذاران از نزدیک رویدادهای خاورمیانه را دنبال می کنند تا ریسک ژئوپلیتیکی برای بازارها را بسنجند. افراد مسلح گروه فلسطینی حماس در حمله ای بی سابقه روز شنبه وارد اسرائیل شدند. کشورهای غربی به رهبری آمریکا این حمله را محکوم کردند و قول حمایت از اسرائیل را دادند.

تحلیلگران در آخر هفته گفتند که افزایش ریسک ژئوپلیتیک منجر به خرید دارایی هایی مانند طلا و دلار و افزایش تقاضا برای اوراق خزانه آمریکا می شود که به شدت فروخته شده اند. با شروع معاملات در آسیا در روز دوشنبه، این موضوعات مطرح شدند. معاملات آتی سهام ایالات متحده کاهش یافت، در حالی که نفت خام، طلا و خزانه داری افزایش یافتند.

این یک مثال خوب از این است که چرا مردم در پرتفوی خود به طلا نیاز دارند. پیتر کاردیلو، اقتصاددان ارشد بازار در Spartan Capital Securities، که پیش‌بینی کرد دلار نیز از این وضعیت سود خواهد برد، گفت: این یک پوشش کامل در برابر آشفتگی بین‌المللی است.

کاردیلو گفت: “هر زمان که آشفتگی بین المللی وجود داشته باشد، دلار تقویت می شود.”

بازارها در هفته های اخیر به این انتظار که نرخ بهره آمریکا برای مدت طولانی تری بالاتر بماند، واکنش نشان داده اند. بازده اوراق قرضه افزایش یافته است در حالی که دلار آمریکا در یک رگه از افزایش بوده است. در همین حال، سهام برای سه ماهه سوم زیان های شدیدی داشت اما در هفته گذشته تثبیت شد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در Oanda در نیویورک می گوید: «به نظر می رسد که وال استریت پس از اعلام جنگ اسرائیل با حماس، ریسک ژئوپلیتیک جدیدی دارد. تحلیلگران در تلاش برای ارزیابی اثرات موج دار بودن، بر تاثیر آن بر قیمت انرژی متمرکز بودند. قیمت نفت در معاملات اولیه آسیا در روز دوشنبه بیش از 4 دلار در هر بشکه افزایش یافت.

برایان یاکوبسن، اقتصاددان ارشد در Annex Wealth Management، درباره وضعیت اسرائیل گفت: «این که این جنگ یک لحظه بزرگ برای بازار است یا نه، بستگی به این دارد که چقدر طول بکشد و آیا دیگران وارد درگیری شوند یا خیر».

حمله حماس آشکارا توسط ایران و حزب‌الله، متحدان لبنانی ایران مورد تمجید قرار گرفت. یاکوبسن گفت: «تولید نفت ایران در حال افزایش است، اما هرگونه پیشرفتی که در پشت صحنه با ایالات متحده داشته‌اند، به‌طور چشمگیری توسط اقدامات حماس ممکن است آن را تحت تاثیر قرار دهد.»

یاکوبسن گفت: «بسیار حیاتی است که ببینیم عربستان سعودی چگونه واکنش نشان می دهد. واشنگتن در تلاش برای دستیابی به توافقی است که روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی را عادی کند.

دیوید کوتوک، رئیس و مدیر سرمایه گذاری در مشاوران کامبرلند در ساراسوتا، فلوریدا، گفت که وضعیت نگران کننده است زیرا ایالات متحده به دلیل ناکارآمدی در واشنگتن ضعیف شده است. جمهوری خواهان به دنبال جانشینی برای کوین مک کارتی، رئیس برکنار شده مجلس نمایندگان هستند، و یک تقابل بودجه در پیش است.

کوتوک گفت: “من در مورد موقعیت های انفجاری بیشتری که نیازمند عزم ایالات متحده و توانایی دفاعی ایالات متحده است که در حال آسیب دیدن است، بسیار نگران هستم.”