طرح ساخت اولین کارخانه فولاد سبز در مقیاس بزرگ به واقعیت نزدیک‌تر شد.

H2 Green Steel، شرکتی که پشت این پروژه پیشگامانه در سوئد قرار دارد، 1.5 میلیارد یورو (1.6 میلیارد دلار) سرمایه جذب کرده است. این یک گام بزرگ رو به جلو برای تلاش های چند ساله برای کربن زدایی صنعت فولادسازی است که مسئول بین 7 تا 9 درصد از انتشار جهانی کربن ناشی از انسان است.

هنریک هنریکسون مدیر عامل شرکت H2 Green Steel در مصاحبه ای به بلومبرگ گفت: دور جدید بودجه ​”یکی از آخرین قطعات در پازل” تامین مالی لازم برای تکمیل پروژه است. این پول به H2 اجازه می دهد تا در سایت خود در شمال سوئد، جایی که برای ساخت و ساز در دو سال گذشته آماده شده و قصد دارد کارخانه خود را در سال 2025 افتتاح کند، شروع به ساخت کند.

هدف این شرکت جایگزینی سوخت های فسیلی با هیدروژن تمیز در فرآیند فولادسازی است و تاسیسات آتی اولین آزمایش در مقیاس بزرگ از قابلیت های آن خواهد بود. در این نیروگاه، H2 بیش از 700 مگاوات الکترولیز هیدروژنی را با مجموعه ای از کوره های قوس الکتریکی که قادر به تولید حداکثر 5 میلیون تن فولاد سبز تا سال 2030 هستند، ترکیب خواهد کرد.

این تنها کسری از نزدیک به 2 میلیارد تن فولاد تولید شده در جهان در هر سال است، که نشان دهنده چالش عظیمی است که جهان در مهار منبع انتشار کربن بیش از تولید CO2 اتحادیه اروپا به عنوان یک کل با آن مواجه است. با این حال، کارخانه H2 Green Steel نقطه عطفی برای تلاش برای کربن زدایی فولاد با جایگزینی هیدروژن تمیز به جای سوخت های فسیلی خواهد بود – تکنیکی که تصور می شود یکی از امیدوارکننده ترین راه ها برای مقابله با این مشکل باشد.

در حالی که راه‌های دیگری برای کاهش انتشار کربن فولادسازی در حال توسعه است – مانند فرآیند الکترولیز اکسید مذاب در بوستون متال – آنها بسیار دورتر از نوعی تجاری‌سازی در مقیاس کامل هستند که H2 اکنون می‌گوید با این سرمایه‌گذاری جدید در دسترس است.

دور تامین مالی توسط کنسرسیوم اروپایی هیدروژن Hy24، یک سرمایه گذار جدید، و توسط سرمایه گذاران فعلی Altor، GIC و Just Climate رهبری شد. و سرمایه گذاران جدید Andra AP-fonden و Temasek به همراه فهرستی طولانی از سرمایه گذاران موجود به آن پیوستند.

H2 Green Steel یکی از شرکت‌ها و کنسرسیوم‌های فزاینده فلزات و غول‌های انرژی است که فولاد بدون فسیل را در ذهن دارند.

این سازمان‌ها عمدتاً قصد دارند از هیدروژن صفر کربن برای پردازش سنگ آهن به آنچه که آهن احیا شده مستقیم (DRI) نامیده می‌شود، استفاده کنند، که سپس می‌تواند با استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی با انرژی پاک به فولاد تبدیل شود. این فرآیند جایگزین کوره های بلند زغال سنگ و کک می شود که برای بیش از یک قرن برای تبدیل سنگ آهن به آهن برای فولادسازی استفاده می شدند. این می تواند انتشار کربن را تا بیش از 95 درصد در مقایسه با روش سنتی کاهش دهد.

اما این فرآیند نوظهور مبتنی بر هیدروژن بسیار پرهزینه تر از استفاده از سوخت های فسیلی است. همچنین نیاز به تولید هیدروژن سبز در مقیاس هایی دارد که به تازگی برنامه ریزی و تامین مالی آن آغاز شده است. 700 مگاوات الکترولایزرهایی که H2 Green Steel قصد دارد بسازد یکی از بزرگترین تعهدات هیدروژنی در اروپا تا به امروز است.

پارلمان اروپا در سال 2020 تخمین زد که فولاد سبز ساخته شده با هیدروژن تقریباً یک سوم بیشتر از فولاد سنتی هزینه دارد و تولید مقدار هیدروژن سبز مورد نیاز برای کربن زدایی کامل ظرفیت فولادسازی اتحادیه اروپا مستلزم افزایش 20 درصدی در تولید برق است.

یک مطالعه در ماه مارس نشان داد که هزینه هیدروژن الکترولیتی باید از سطح امروزی 5 تا 6 دلار در هر کیلوگرم به کمتر از 2 دلار در هر کیلوگرم کاهش یابد تا این فرآیند فولاد سبز با فولاد تولید شده از طریق روش‌های سنتی رقابتی باشد. این در ایالات متحده به لطف یارانه های هیدروژنی 3 دلاری به ازای هر کیلوگرم قانون کاهش تورم منطقی است، اما کمتر مشخص است که در جاهای دیگر – مانند اروپا – چقدر امکان پذیر است.

به گفته اندیشکده انرژی پاک RMI، میانگین قیمت برق بدون کربن نیز باید به 15 تا 20 دلار در هر مگاوات ساعت یا کمتر کاهش یابد تا هزینه فولاد سبز حذف شود.