فولاد ماده ی اولیه ی پراستفاده و متداولی است که در طیف وسیعی از صنایع سبک و سنگین برای ساخت محصولات به اشکال متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرد. بخش چشمگیری از محصولات تولیدی از این ورقها لوازم خانگی هستند و کاربرد آنها عمدتا در منازل است. بدون فولاد و محصولات تولیدی از آن چون ورق روغنی و سیاه بسیاری از لوازم خانگی و حتی خود خانه ها استحکام و پایداری امروزشان را نداشتند. در ادامه به 9 مورد از موارد مصرف فولاد در خانه و زندگی روزمره اشاره می کنیم.  

1.ساخت فضا انبار و ذخیره سازی با ورق روغنی یا سیاه:

در منازل عموما از ورق سیاه یا روغنی برای ساخت انبار و فضاهای ذخیره سازی چون کمد، کابینت و حتی انبارهای کنار محوطه ی باغ و حیاط استفاده میشود. فولاد ذاتا مقاومت زیادی در برابر فشار و دما بالا دارد اما بسته به ضخامت این مقاومت تغییر پیدا میکند. برای ساخت کمد و کابیت معمولا از ورق روغنی استفاده میشود که کم ضخامت و سبک وزن است، سطحی براق و آماده رنگ و پرداخت دارد به علاوه ی این که قیمت آن مناسب و به صرفه است. برای انبارهای درون حیاط اما از ورق سیاه استفاده میشود. قیمت ورق سیاه حتی مناسب تر از ورق روغنی است اما سطح آن زیبایی و کیفیت ورق روغنی را ندارد.  

2.ساخت کارد، چنگال و ظروف:

اکثر ظروف، کارد و چنگالی که هر روزه از آنها برای طبخ و صرف غذا استفاده میکنیم از فولاد ضدزنگ ساخته شده اند. استیل آلیاژی سخت و مقاوم از آهن است که به لطف نیکل و کروم موجود در آلیاژش زنگ نمیزند. ساخت این اقلام با آلیاژی غیر از استیل امکان پذیر نیست چرا که مستقیما و مدام با آب و رطوبت در تماس هستند و در صورت ضدزنگ نبودن به سرعت دچار پوسیدگی میشوند. قیمت لوله استیل به واسطه ی عناصر آلیاژی گران قیمتی که دارد حدود چهار برابر بیشتر از نمونه ها معمول است. از ورق و مقاطع استیل در بخشهای مختلف این محصولات استفاده میشود.  

3.ساخت خودرو و ابزار حمل و نقل از ورق روغنی یا سیاه:

به طور میانگین بیش از نیمی از قطعات و بدنه ی یک خودرو از فولاد ساخته شده است. دراکثر مواقع بدنه، درها، موتور، سیستم تعلیق و بخشهای داخلی خودرو از ورق روغنی ساخته شده است. این کاربرد گسترده چند دلیل مهم دارد. اول این که فولاد به ویژه ورق روغنی بشدت فرم پذیر است و به راحتی به کمک انواع ابزارهای صنعتی میتوان با کمکترین ایراد و اشکال قطعاتی با طراحی های پیچیده از آنها تولید کرد یا حتی میتوان با ریخته گری از آنها برای ساخت انواع قطعات خودرو استفاده کرد و در نهایت این قطعات را با استحکام بالا به هم جوش داد. وزن سبک این ورق و به طبع محصولات تولید از آن بشدت برکاهش وزن نهایی خودرو اثر دارد و از همه مهمتر قیمت ورق روغنی است که به لطف مواد اولیه ی ارزان و وزن کم بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.  

4.ساخت انواع پیچ و لولا:

بسیاری از پیچ و لولاهایی که در منازل از آنها برای نصب استفاده شده از فولاد هستند. فولاد ضدزنگ به واسطه ی مقاومت در برابر خوردگی و دماهای بالا گزینه ی مناسبی برای این منظور هستند. باتوجه به این که از این پیچ و لولاها برای نصب اقلام گاها سنگین استفاده میشود نبود این دو ویژگی میتواند منجر به حوادث بزرگی بشود.  

5.تولید انواع لوازم خانگی برقی از ورق روغنی یا استیل:

در طراحی های مدرن برای تولید لوازم خانگی چون یخچال، تلویزیون، سینک ظرفشویی و … اغلب از فولاد استفاده میشود و این چند دلیل مهم دارد. اول این که فولاد بسیار مقاوم است و در برخوردهای تصادفی آسیب کمی میبیند دوم این که به راحتی تمیز و ضدعفونی میشود و در استفاده طولانی مدت کثیف، آلوده و زنگ زده نمیشود. به لطف سطح صیقلی و نبود تخلخل سطحی، حتی از یک دستمال ساده هم میتوان برای تمیز کردن این لوازم استفاده نمود به علاوه ی این که مواد ضدعفونی کننده هم به سطح آنها آسیبی وارد نمیکند. برروی این سطح صیقلی فضایی برای تجمع باکتری و ایجاد آلودگی وجود ندارد و به این شکل استیل بهترین گزینه برای ساخت لوازم برقی خانگی است که مستقیما با خوراک افراد در تماس هستند. از انواع ورق، لوله و پروفیل برای ساخت لوازم برقی استفاده میشود. قیمت پروفیل استیل گرچه چهار برابر فولاد است اما این خواص مثبت قیمت زیاد آن را توجیه میکند.  

6.ساخت رادیاتورها:

یکی دیگر از مهمترین موارد مصرف ورق های فولادی در خانه ها رادیاتورهایی است که از آنها برای گرم کردن منازل استفاده میشود. فولاد بهترین رسانا حرارت و از مقاومترین آلیاژها در برابر حرارت و ضربه هستند. علاوه براین ورق فولادی به آرامی مجددا حرارت خود را از دست میدهد که این ویژگی کمک میکند فضای خانه تا مدت زمان طولانی تری گرم باقی بماند. بخش داخلی رادیاتور، لوله یا پروفیل مبلی برای عبور آب و بخش بیرونی آن ورق فولادی برای انعکاس گرما قرار دارد.  

7.ساخت محصولات دکوراتیو:

از ورق روغنی و استیل هم برای تولید محصولات دکوراتیو با انواع طراحی ها از لاکچری تا روستیک استفاده میشود. این لوله و پروفیل سبک و استیل در بخشهای مختلف خانه از داخل آپارتمان برای ساخت میز، صندلی، مبل تا فضای راه پله و کوریدورها برای نرده ی پله مورد استفاده قرار میگیرند.  

8.امکانات و تجهیزات آبی:

استیل ضدزنگ یکی از بهترین و کاربردی ترین آلیاژها برای ساخت و تولید امکانات و تجهیزات آبی در استخر ویلا و مجموعه های مسکونی بزرگ، با انواع طراحی ها از مدرن تا کلاسیک است. سطح این ورقها را به مقتضای طراحی فضا میتوان تغییر داد. میتوان از پرداختهای براق استفاده نمود که چون آینه، آبی آسمان و سبزی گیاهان را منعکس کند یا در مقابل با پرداختها مات تر، در آنها ظاهری مدرن ایجاد کرد.  

9.امکانات و تجهیزات باغبانی:

از این ورق های فولادی برای ساخت تجهیزات باغ و باغبانی چون گلدان و بیلچه استفاده میشود. مقاومت بالا ورق سیاه، پروفیل و لوله صنعتی در برابر ضربه، حرارت، رطوبت، نورخورشید و حتی گرد و خاک، فولاد را به محصولی کاربردی برای این منظور تبدیل کرده است.

مقالات در گروه صبا | نویسنده : سروناز خسروی راد | بروزرسانی : 3 تیر 1402