بهبود کیفیت محصولات فولادی به لطف پیشرفت تکنولوژی و استفاده از دستگاه های به روز، زمینه مصرف این مقاطع را دو چندان کرده است، به همین خاطر طی سالیان اخیر سرمایه گذاری های خوبی در این زمینه صورت گرفته است. هدف از این فعالیت ها هم تامین نیاز بازار و هم کسب منفعت مالی بوده است چرا که صنعت فولاد به ویژه در ایران جز پرسود ترین صنایع تولیدی است و این شرایط مساعد تولید فولاد در کشور بوده که باعث شده طی سالیان اخیر صادرات لوله و پروفیل رونق بگیرد. برای دریافت حداکثر سود و به حداقل رساندن ریسک ضرر باید تمامی جوانب را سنجید و همه ی خطر های احتمالی را در نظر داشت. در ادامه به بررسی چهار نکته مهم در زمینه صادرات خواهیم پرداخت که با رعایت آن ها می توان ریسک خطر های احتمالی معاملات بین المللی را کم کرد.

1.کسب اطمینان از کیفیت محصول

در اکثر مواقع از مقاطع فولادی به عنوان ماده ی اولیه تولید استفاده می شود به همین خاطر با اشکالی ساده آن ها را تولید می کنند تا مصرف کننده راحت تر بتواند به شکل مد نظر یا همان طراحی محصول خود برسد. صنعتگر برای رسیدن به شکل مورد نظر باید از انواع فرآیندها کمک بگیرد. فرآیند هایی چون خمکاری و برشکاری لوله و پروفیل، آبکاری، جوش، کشش لوله و … این تغییرات ظاهری زمانی بدون ایراد انجام می شوند که ورق و درز جوش کیفیت لازم را داشته باشند. با توجه به کاربرد محصول صادراتی، خریدار باید در مورد کیفیت آن از طریق تامین کننده اطمینان حاصل نماید. برای مثال لوله و پروفیل سبک برای مواقعی که هم زیبایی و کیفیت ظاهری و هم فرآیند پذیری مقطع حائز اهمیت است، گزینه ای مناسب و کاربردی است همچنین پروفیل و لوله سنگین در مواقعی که مقاومت مقطع در درجه اول اهمیت قرار دارد، بهترین گزینه است.

2.کسب اطمینان از قیمت محصول

بی شک بعد از کیفیت قیمت مهمترین نکته ای است که زمان خریداری لوله و پروفیل صادراتی باید به آن توجه داشته باشیم. گرچه قیمت اولیه تعیین کننده ی سود صادرکننده است اما نمی تواند فاکتور اصلی برای خرید باشدچرا که لزوما نه کم بودن قیمت نشان دهنده ی بی کیفیت بودن محصول است و نه زیاد بودن آن نشانه ی کیفیت. قیمت لوله مبلی اصفهان به عنوان یکی از کاربردی ترین مقاطع فولادی مثل تمامی انواع دیگر آن بر اساس کیفیت و قیمت تمام شده تولید تعیین می شود. با توجه به این که لوله و پروفیل صادراتی با چه هدفی و برای تولید چه محصولی استفاده می شود ویژگی و قیمت آن تعیین می شود. برای مثال همیشه و در هر شرایطی قیمت ورق روغنی و به دنبال آن قیمت لوله و پروفیل سبک به ازای هر کیلو بیشتر از قیمت ورق سیاه و مقاطع آن هست. قیمت ورق های مشابه از کارخانه های مختلف با توجه به کیفیت سطح و دقت ابعادی آن ها می تواند متفاوت باشد، وضعیت و کیفیت درزجوش هم کاملا مشابه همین مورد است. کیفیت سطح بیرونی و داخلی درز جوش و استحکام آن نیز تاثیر قابل توجهی بر قیمت لوله و پروفیل آن دارد. خریداری محصول با شناخت تمام ویژگی های آن و آگاهی از خواص مد نظر تولید کننده کمک بزرگی برای خرید به قیمت محصول صادراتی خواهد بود.

3.همکاری با تولید کننده و تامین کننده ی معتبر

برای خریداری محصولات صنعتی به ویژه خریداری با هدف صادرات که به مبلغ قابل توجهی سرمایه نیاز دارد، ضمانت از جانب تامین کننده بسیار نکته ی مهم و کلیدی است چرا که هم نشان دهنده ی اطمینان تامین کننده از کیفیت محصول تولیدی و هم آرامش خیالی برای صادر کننده است. پس قدم اول پیدا کردن تامین کننده ای معتبر است. با ثبت درخواست خریدار، تامین کننده بعد از بررسی امکان تامین و یا تولید محصول، پیش فاکتوری برای خریدار ارسال می نماید. بعد ار تایید پیش فاکتور از طرف خریدار و توافق طرفین بر سر مبلغ معامله، فاکتور اصلی صادر و ارسال می شود. با پرداخت مبلغ معامله و تامین محصولات، بارگیری انجام شده و حمل آن به سمت مقصد انجام می شود. اظهار کالا نزد گمرک باید پیش از صادرات انجام بشود. برای این منظور به مجموعه ای از اسناد و مدارک نیاز هست. بعد از اظهار، اخذ گواهی و ترخیص، کالا به سمت مقصد حرکت می کند. نبود مدارک مورد نیاز در هر کدام از مراحلی که به آن ها اشاره کردیم می تواند مشکلی بزرگ برای ارسال کالا ایجاد کند.

4.تهیه تمام و اسناد و مدارک مورد نیاز برای صادرات

به طور کل صادرات و به طور خاص صادرات لوله و پروفیل اقدامی ساده و پیش پا افتاده نیست که هر کسی به راحتی امکان انجام آن را داشته باشد. در کنار دانش و آگاهی که برای خریداری بهرین و با کیفیت ترین محصول نیاز است، فرد صادرکننده به مجموعه ای از اسناد و مدارک نیاز دارد. اسنادی چون کارت بازرگانی خود فرد صادر کننده یا شرکت های بازرگانی، گواهی استاندارد تولید کننده لوله و پروفیل مبلی و سنگین، فاکتور خرید، بارنامه و چندین مورد دیگر. اخذ این اسناد و مدارک کار ساده ای نیست به علاوه ی این که نبود هر کدام از آن ها نیز می تواند مانع از انجام کار و ارسال بار به سمت مقصد بشود.

مقالات در گروه صبا | نویسنده : سروناز خسروی راد | بروزرسانی : 21 شهریور 1401