فلزات گرانبها مانند طلا و نقره اغلب به عنوان یک دارایی امن در زمان عدم اطمینان اقتصادی دیده می شوند. در هفته‌های اخیر، شاهد افزایش چشمگیر تعداد درگیری‌های جهانی بوده‌ایم که عدم اطمینان و ریسک بالایی را در بین بازارها برای سرمایه‌گذاران تحمیل کرده است. از آنجایی که مردم به دنبال محافظت در برابر خطرات ناشی از این درگیری ها هستند، خریداران همچنان به ریختن پول به پای طلا ادامه می دهند که این موضوع باعث افزایش تقاضا برای فلزات گرانبها می شود. با این حال، شاخص دلار، طلا و قیمت نفت همگی به هم مرتبط هستند. دلار قوی‌تر، طلا و نفت را برای سرمایه‌گذاران خارجی گران‌تر می‌کند که می‌تواند منجر به کاهش قیمت آنها شود. افزایش نرخ بهره همچنین می‌تواند جذابیت طلا و نفت را کاهش دهد، زیرا سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه و سایر دارایی‌های با درآمد ثابت، بازده بیشتری از پول خود به دست آورند.

در مقابل، دلار ضعیف تر می تواند طلا و نفت را برای سرمایه گذاران خارجی جذاب تر کند که می تواند منجر به افزایش قیمت آنها شود. کاهش نرخ بهره همچنین می تواند طلا و نفت را جذاب تر کند، زیرا سرمایه گذاران گزینه های سرمایه گذاری جایگزین کمتری دارند. در واقع، رویدادهای اخیر در خاورمیانه همچنان به طور قابل توجهی بر دارایی های مالی در سراسر بازارها تأثیر می گذارد. این جنگ تاکنون باعث افزایش شدید طلا و نفت شده است که منجر به افزایش تورم و نگرانی های بیشتر در مورد رکود جهانی شده است.

این روند افزایش قیمت‌ها همچنین بر مقاطع فولادی نیز تاثیر گذاشته است. در بررسی و تحلیل قیمت‌های صباپروفیل از بازارهای لوله داربست، پروفیل سبک، پروفیل آهن و ورق سیاه در ماه مهر، می‌توانید این روند افزایشی را مشاهده نمایید.

مطالب مرتبط:  قیمت ورق سیاه مهر 1402قیمت لوله مبلی مهر 1402قیمت قوطی آهن مهر 1402قیمت لوله داربست مهر 1402

این به نوبه خود منجر به فرار سرمایه گذاران به سمت امنیت بیشتر شده است که دیوانه وار در حال خرید دارایی هایی مانند طلا، نقره و دلار آمریکا هستند. و با توجه به رویدادهای جهانی که سرمایه گذاران را به سمت دارایی های امن سوق می دهد، قیمت طلا در حال حاضر الگوهای معکوس کوتاه مدت را به سمت صعودی نشان می دهد. در واقع، قیمت این فلز گرانبها اخیراً به مناطق حمایتی نزدیک به 1800 دلار در هر اونس رسیده است. هنگامی که درگیری حماس و اسرائیل آغاز شد، آنها به بیش از 1900 دلار در هر اونس بازگشتند و نشان دادند که جنگ تا چه اندازه نیروی محرکه اصلی برای اقدامات اخیر قیمت در این بازار است.

قیمت فلزات

شاخص دلار، فدرال رزرو و قیمت فلزات گرانبها

قیمت های شاخص دلار نیز طی ماه های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. قیمت‌های DXY از جولای 2023 حدود 7 درصد افزایش یافته است. این نشان‌دهنده جریان بالقوه سرمایه‌گذاران به دلیل افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو است. به طور کلی، دلار بالاتر معمولا منجر به کاهش قیمت طلا و نقره می شود. با این حال، زمانی که درگیری های جهانی در هفته های اخیر شروع به افزایش کردند، شاخص دلار شروع به نشان دادن الگوهای نزولی کرد که به طور بالقوه نشان دهنده یک روند نزولی در آینده است.

قیمت فلزات گرانبها، از جمله طلا و نقره، همچنان با نرخ های تاریخی بالا به معامله می پردازند. و در حالی که درگیری های جهانی و سایر نیروهای اقتصاد کلان محرک های اصلی حرکت قیمت فعلی را به سمت صعود ثابت می کنند، طلا با فشار در مناطق مقاومت فنی و اقدامات نزولی قیمت با ادامه روند صعودی بازارها مواجه است. این به دلیل تشکیل سقف‌های قیمتی نزدیک به بالاترین سطح تاریخ است که از 2000 دلار در هر اونس گذشته است. در حالی که سرمایه گذاران و سایر فعالان بازار اغلب در زمان جنگ به دنبال فرصت هستند، بازارها به دلیل تعدادی از عوامل، نامطمئن باقی می مانند. برخی از نمونه‌های برجسته عبارتند از ریسک‌های تورمی، درگیری‌های ژئوپلیتیکی، فشار عرضه و بازارهای نوظهور ضعیف‌تر.

پیش بینی روند بازار همچنان سخت است

در نهایت، چشم انداز کوتاه مدت برای شاخص دلار، قیمت فلزات گرانبها و بازارهای نفت نامشخص است. جنگ در خاورمیانه، اوکراین، رویدادهای کلان اقتصادی، افزایش تورم و چشم انداز افزایش شدید نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، همگی به حمایت از شاخص دلار ادامه خواهند داد. با این حال، عوامل دیگری مانند نگرانی در مورد رکود جهانی و افزایش عرضه نفت می تواند بر قیمت طلا و نفت تاثیر بگذارد.

به طور کلی، درگیری های اخیر تأثیر متفاوتی بر فلزات گرانبها و شاخص دلار داشته است. از یک طرف، آنها تقاضا برای دارایی های امن مانند طلا و نقره را افزایش داده اند. از سوی دیگر، جنگ همچنین دلار آمریکا را تقویت کرده است که باد مخالفی برای قیمت فلزات گرانبها بوده است.