پروفیل در و پنجره به لطف خواص و ویژگی‌های استثنایی چون استحکام، ماندگاری، مقاومت و از همه مهم‌تر زیبایی که دارد به یکی از پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین انواع مقاطع فولادی در صنعت ساخت و ساز تبدیل شده است. امروزه این پروفیل‌ها را از فولاد با کیفیت تولید می‌کنند به همین دلیل در مقایسه با نمونه‌های قدیمی، استفاده از آن‌ها مزایای بیشتری دارد. همین باعث شده اولین انتخاب سازندگان برای ساخت در و پنجره در ساختمان‌های مسکونی و تجاری همین نوع فولادی پروفیل باشد. ساختار مستحکم و طراحی‌ انطباق‌پذیر آن باعث افزایش امنیت، بهره‌وری انرژی و زیبایی این محصول کاربردی شده است. در ادامه به بررسی ویژگی‌ها، کاربرد، فرآیند تولید و مزایای استفاده از پروفیل در و پنجره خواهیم پرداخت و در مورد قیمت پروفیل در و پنجره و عوامل موثر بر نوسان آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

پروفیل در و پنجره چیست؟

همان‌طور که در مقاله “پروفیل درب و پنجره چیست؟” گفتیم، پروفیل در و پنجره یکی از خاص‌ترین اشکال مقاطع فولادی است که به کمک آن دریچه‌هایی ایمن، مقاوم و البته زیبا به فضای بیرون، برای ساختمان ساخته می‌شود. تولید این محصولات با فولاد باکیفیت باعث شده که استفاده از آن هم برای سازنده و هم مصرف‌کننده مزایای زیادی داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پروفیل در و پنجره مقاومت و ماندگاری بالای آن‌ها است. فولاد آلیاژی مقاوم و مستحکم است که عملکرد مناسبی تحت فشار نیروی وزن و شرایط نامناسب آب و هوایی دارد. به لطف این استحکام و مقاومت بالا، در و پنجره پروفیلی برای سال‌ها بدون مشکل قابل استفاده خواهد بود.

 


 

بیشتر بدانید: پروفیل چیست؟

 


 

این مقاطع بسیار ایمن هستند، به راحتی شکسته یا خراب نمی‌شوند و با مقاومتشان اطمینان خاطری برای ساکنین خانه فراهم می‌کنند. حتی به کمک سیستم‌های امنیتی پیشرفته می‌توان امنیت آن‌ها را چندین برابر افزایش داد.

عمر مفید طولانی یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت و کاربردی آنهاست. فولاد به راحتی دچار تاب خوردگی یا پوسیدگی نمی‌شود، در برابر آسیب حشرات در مقایسه با چوب بسیار مقاوم‌تر است و نیاز به تعمیر، نگه‌داری یا تعویض مکرر نخواهد داشت.

فرآیندپذیری خوب پروفیل در و پنجره این امکان را به طراح می‌دهد که بتواند شکل و ظاهر مورد نظر خود را مطابق با طراحی کلی ساختمان در پروفیل ایجاد کند. به کمک فرآیندهای تخصصی می‌توان از این پروفیل‌ها در انواع طراحی‌ها از مدرن و کلاسیک استفاده کرد و آن‌ها را در انواع شکل و سایز تولید نمود.

در کنار تمام این ویژگی‌های مثبت و کاربردی، پروفیل در و پنجره یک ویژگی نامناسب و محدودکننده هم دارد. فولاد، رسانای بسیار خوبی برای حرارت، برودت و صدا است. قطعات فولادی را نمی‌توان دقیق و کاملاً منطبق با هم به شکلی تولید کرد که چفت هم باشند و به این شکل باعث هدر رفت انرژی می‌شوند. انواع درزگیرهای عایق تاحدی می‌تواند این مشکل را کنترل کند. برای اینکه با رسانایی فولاد بیشتر آشنا شوید، مطالعه مقالات “رساناترین فلزات روی زمین” و “فولاد چیست؟” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

عوامل موثر بر قیمت پروفیل در و پنجره

عوامل بسیار مختلفی می‌تواند قیمت پروفیل در و پنجره را تحت تاثیر قرار بدهد.

1. کیفیت و رده فولاد

کیفیت و رده فولادی که برای ساخت پروفیل در و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد مستقیماً قیمت آن را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. فولاد باکیفیت، مقاومت و ماندگاری بیشتری دارد و دربرابر زنگ‌زدگی هم مقاوم‌تر است طبیعتاً به واسطه‌ی این ویژگی‌ها و مواد اولیه‌ای که علت ایجاد این ویژگی‌هاست قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

2. طراحی پروفیل

طراحی و شکل فولاد هم می‌تواند قیمت پروفیل در و پنجره را تحت تاثیر قرار بدهد. برای تولید پروفیل با طراحی‌های خاص و شخصی‌سازی شده قطعاً فرآیند تولید هم، گران‌قیمت‌تر خواهد بود. نهایتاً افزایش هزینه‌های تولید موجب افزایش قیمت پروفیل در و پنجره مورد نیاز هم می‌شود.

3. سایز و ضخامت پروفیل

باتوجه به این که با بزرگ‌تر شدن ابعاد پروفیل به مواد اولیه بیشتر و فرآیند تولید طولانی‌تری نیاز هست، طبیعتاً قیمت نهایی محصول تولیدی هم با بزرگ شدن ابعاد، بیشتر می‌شود. برای محاسبه قیمت اغلب انواع مقاطع فولادی به طور معمول وزن ملاک است و قیمت پروفیل براساس وزن آن در شاخه تعیین می‌شود.

4. کیفیت سطحی و آبکاری

کیفیت سطحی فاکتور بسیار مهمی است که تاثیر زیادی هم، بر قیمت دارد. تاثیر زیاد این فاکتور بر قیمت پروفیل دو دلیل اصلی دارد. اول این که تعیین کننده جلوه و زیبایی خود پروفیل و دوم تعیین‌کننده کیفیت آبکاری آن است. از پوشش‌های سطحی مختلفی چون پودری، گالوانیزاسیون و انواع آبکاری‌ها برای پروفیل در و پنجره استفاده می‌شود که تمام آن‌ها به عنوان لایه‌های محافظ از پروفیل دربرابر زنگ و خوردگی محافظت می‌کنند. در صورتی که کیفیت سطحی برای آبکاری مناسب نباشد لایه آبکاری به درستی اعمال نخواهد شد و به طور طبیعی عملکرد خوبی هم نخواهد داشت.

5. تعداد محصول خریداری شده

حجم پروفیل خریداری شده هم بر قیمت نهایی آن تاثیر زیادی دارد به این شکل که خرید عمده پروفیل مثل هر محصول دیگری شامل درصدی تخفیف می‌شود در صورتی که این تخفیف برای خریدهای شاخه‌ای وجود ندارد.

6. شرایط کلی بازار

میزان عرضه و تقاضا اولین و مهم‌ترین فاکتوری است که می‌تواند شرایط کلی بازار و به تبع آن قیمت‌ها را دچار نوسان کند. گاهی وضع قوانین جدید و الزام رعایت بعضی از استانداردها در زمینه ساخت و ساز باعث می‌شود تقاضا برای این محصولات تولید شده با استانداردهای خاص بیشتر باشد و قیمت آن‌ها نیز به نسبت نمونه‌‌های قدیمی‌تر افزایش پیدا کند.

 

انواع پروفیل در و پنجره

پروفیل در و پنجره را براساس چند فاکتور می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. براساس شکل سطح مقطع، جنس بدنه و کاربرد.

انواع پروفیل در و پنجره براساس جنس بدنه

به طور معمول از 4 نوع ماده‌ی اولیه مختلف برای تولید پروفیل در و پنجره استفاده می‌شود. بسته به نوع ساختمان و شرایط آب و هوایی منطقه باید جنس بدنه پروفیل انتخاب بشود تا بهترین عملکرد را داشته باشد. پروفیل‌های در و پنجره چوبی، UPVC، آلومینیومی و یا فولادی هستند.

از انواع چوب برای این منظور می‌توان استفاده کرد اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که نمونه‌های مقاوم‌تر عملکرد بهتری خواهند داشت. برای ساخت در و پنجره با طراحی‌های خاص، چوب گزینه‌ی بسیار مناسبی است. علاوه بر این چوب عایق بسیار خوبی در برابر برودت و حرارت هم هست، با استفاده از آن هدر رفت انرژی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

در و پنجره‌های ساخته شده از UPVC یکی از محبوب‌ترین انواع در و پنجره بین مهندسان هستند. قطعات این پنجره به خوبی روی هم چفت می‌شوند درنتیجه هیچ درز و شکافی برای جا‌به‌جایی هوا روی آن وجود نخواهد داشت. باتوجه به ماندگاری بالای این مقاطع، نیازی به تعمیر ندارند و شرایط نگه‌داری از آن‌ها بسیار ساده است.

پروفیل در و پنجره آلومینیومی به واسطه‌ی دو ویژگی در صنعت شهرت پیدا کرد اول وزن کم و دوم مقاومت بالا دربرابر زنگ زدگی. علاوه بر این آلومینیوم فلزی بسیار مقاوم هم هست که این برای امنیت پنجره‌ها بسیار مهم است. قیمت آلومینیوم نیز بسیار ارزان و برای استفاده در مقایس کلان مقرون به صرفه است.

استحکام منحصر به فرد فولاد باعث شده یکی از بهترین مواد اولیه برای تولید پروفیل در و پنجره باشد. این مقاطع مقاوم و ایمن هستند، دربرابر حرارت و فشار عملکرد خوبی دارند و از همه مهم‌تر قیمت پروفیل در و پنجره فولادی بسیار مناسب است. تمام این ویژگی‌ها در کنار هم فولاد را به یکی از بهترین انواع مواد اولیه برای تولید تبدیل کرده است.

انواع پروفیل در و پنجره براساس کاربرد

پروفیل‌های در و پنجره با اشکال متنوعی تولید می‌شوند که هرکدام برای بخش خاصی از پنجره طراحی و ساخته شده است. در ادامه به انواع پروفیل در و پنجره فولادی و UPVC به عناون پرمصرف‌ترین نمونه‌ها اشاره خواهیم کرد.

پروفیل در و پنجره فولادی 4 چهار نوع با نام‌های سپری یا T ، کلافی یا P ، لنگه‌دری یا پروفیل Z و زهوار دارد. شکل سطح مقطع پروفیل سپری شبیه به T است. برای تولید آن‌ها از دو روش پرسی یا فابریک استفاده می‌شود. ساختمان P شکل سطح مقطع پروفیل کلافی باعث شده از آن اغلب به عنوان ستون و تکیه‌گاه استفاده کنند. سطح مقطع پروفیل لنگه‌دری شبیه به حرف Z دو بال به موازات هم و در جهت‌های مخالف دارد. مقاومت خمشی و پیچشی این مقطع بسیار بالا است. زهوار بخشی از پنجره است که دور تا دور شیشه قرار می‌گیرد و باعث می‌شود شیشه محکم و ایمن درون قاب خود ثابت بشود.

پروفیل در و پنجره UPVC از 7 بخش ساخته می‌شود. 1. پروفیل فریم که قاب چهارچوب اصلی پنجره است. 2. پروفیل میانی که کتیبه بخش بالایی پنجره و یا تقسیم کننده افقی پنجره‌های کشویی است. 3. پروفیل بازشو در نمونه‌های دوجداره کشویی کاربرد دارد و همان‌طور که از نامشان نیز پیدا است برای ساخت قسمت باز شونده پنجره از آن استفاده می‌شود. 4. پروفیل پانل که از آن در پنجره پارتیشن به عنوان شیشه استفاده می‌شود. 5. پروفیل زهوار که اینجا هم در واقع نگه‌دارنده شیشه است. 6. پروفیل اتصال فریم که اتصال دهنده دو بخش مختلف به هم است و 7. پروفیل لوله آداپتور که متصل کننده در و پنجره‌های با زاویه 90 درجه یا بیشتر است.

 

فرآیند تولید پروفیل در و پنجره به چه صورت است؟

در ادامه چهار نوع فرآیند تولید پروفیل را توضیح می‌دهیم که برای تولید پروفیل در و پنجره هم از آن‌ها استفاده می‌شود.

1. شکل‌دهی با غلتک

تحت این فرآیند نواری طویل از جنس فولاد با عبور از بین چندین ردیف غلتک به تدریج تغییر شکل پیدا کرده و به ابعاد و اندازه مورد نظر می‌رسد. بسته به شکل و ابعادی که قرار است در مقطع ایجاد بشود این غلتک‌ها متفاوت هستند. از این روش به طور معمول برای تولید پروفیل‌هایی با طول ثابت اما با اشکال پیچیده سطح مقطع استفاده می‌شود.

2. اکستروژن

تحت این فرآیند فولاد اول حرارت می‌بیند سپس با فشار زیاد از میان قالب عبور می‌کند. این روش برای تولید مقاطع فولادی توخالی و با اشکال پیچیده چون پروفیل در و پنجره کاربرد دارد که شکل سطح مقطع آن‌ها در سرتاسر طول یکسان است.

3. پرس دستی

تحت این روش تولید، ورق فولادی تا رسیدن به شکل و زاویه مطلوب تحت خمکاری قرار می‌گیرد. برای این منظور اول ورق باید در یک نقطه محکم قرار بگیرد و تحت فشار بسیار زیاد در منطقه مورد نظر یک خم خطی در آن ایجاد بشود. از این روش برای پروفیل‌های L و U شکل استفاده می‌شود.

4. جوشکاری و تولید

از این روش اغلب به این شکل استفاده می‌کنند که اجزای مختلف پروفیل در و پنجره را به هم جوش می‌دهند. برای این منظور اغلب از جوش TIG و MIG استفاده می‌شود.

 

تفاوت پروفیل در و پنجره با سایر مقاطع

اولین تفاوت مربوط به کاربرد این مقاطع است. از پروفیل‌های در و پنجره همان‌طور که از نامشان نیز پیدا است اغلب تنها برای ساخت در و پنجره استفاده می‌شود اما سایر انواع پروفیل باتوجه به شکل ساده‌ای که دارند کاربردشان بسیار متفاوت و متنوع است.

دومین مورد طراحی پروفیل در و پنجره است. طراحی این پروفیل‌ها بسیار خاص و مخصوص ساخت در و پنجره است. به عبارت دقیق‌تر در طراحی این نوع پروفیل جزئیاتی رعایت شده که فقط مخصوص اجزای در و پنجره است. به عنوان مثال زوایایی روی دیواره پروفیل وجود دارد که برای قرار گرفتن شیشه یا چفت شدن در بر روی چهارچوب است.

سایز، سومین تفاوت پروفیل در و پنجره با سایر انواع مقاطع است. پروفیل در و پنجره از نظر سایز، ابعاد مشخصی دارند چرا که ابعاد آن‌ها باید دقیقا مطابق ابعاد استاندارد در و پنجره باشد. در مورد سایر انواع پروفیل‌ها اما تنوع ابعادی زیاد است زیرا موارد مصرف آن‌ها بسیار متفاوت و متنوع است.

از انواع مواد و فلزات برای ساخت سایر اشکال پروفیل‌ استفاده می‌شود اما در مورد پروفیل در و پنجره محدودیت‌هایی وجود دارد که باعث شده تنها از چهار نوع ماده اولیه خاص (چوب، UPVC، آلومینیوم و فولاد) برای این منظور استفاده شود، در نتیجه نوع مواد اولیه مصرفی، چهارمین تفاوت پروفیل در و پنجره خواهد بود.

پنجمین و آخرین تفاوت این مقاطع، استانداردهای تولید آن‌ها است. استاندارد تولید این پروفیل‌ها بسیار متفاوت از سایر انواع مقاطع است چرا که در این مورد خاص ایمنی، استحکام و عایق بودن پروفیل‌ها اهمیت دو چندان دارد. عام بودن کاربرد سایر انواع مقاطع باعث می‌شود استانداردهای تولید آن‌ها پیچیدگی‌های کمتری داشته باشد.

 

جمع بندی

قیمت پروفیل در و پنجره به فاکتورهای مختلفی چون کیفیت و رده، نوع طراحی محصول و پیچیدگی‌هایش، سایز و ضخامت ورق آن و شرایط بازار بستگی دارد. کیفیت بیشتر پروفیل و تولید اشکال خاص آن می‌تواند باعث شود قیمت نهایی افزایش پیدا کند اما خریداری این محصول در حجم بالا قطعاً تاثیر مثبتی بر قیمت نهایی  دارد و تاحدی باعث کاهش آن‌ می‌شود.

 

پرسش و پاسخ

چطور نوسان قیمت مواد اولیه تولید فولاد می‌تواند قیمت پروفیل در و پنجره را هم دچار نوسان کند؟

قیمت تمام انواع مقاطع فولادی از جمله پروفیل در و پنجره، %90 مربوط به قیمت ورق و تنها %10 هزینه‌های تولید است. درنتیجه هر عاملی که باعث افزایش قیمت ماده اولیه تولید پروفیل بشود تاثیر بسیار زیادی بر قیمت نهایی آن خواهد داشت.

چطور موقعیت مکانی محل مصرف پروفیل در و پنجره می‌تواند قیمت آن را تحت تاثیر قرار بدهد؟

موقعیت مکانی به واسطه‌ی چند فاکتور می‌تواند قیمت پروفیل در و پنجره را دچار تغییرات کند. فاکتور 1: فاصله‌ی بین کارخانه تولیدکننده و محل مصرف باتوجه به هزینه‌ای که صرف حمل و جا‌به‌جایی این مقاطع می‌شود قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فاکتور 2: در صورتی که مواد خام اولیه در منطقه‌ای که پروفیل تولید می‌شود وجود داشته باشد طبیعتاً قیمت تمام شده برای تولیدکننده کمتر خواهد بود. فاکتور 3: شرایط بازار در منطقه‌ای که پروفیل تولید می‌شود هم بسیار مهم و اثرگذار است. طبیعتاً در منطقه‌ای که تعداد زیادی تولیدکننده مشغول به فعالیت هستند، رقابت زیادی برای فروش وجود دارد. همین باعث کاهش قیمت‌ها در این منطقه خاص می‌شود.

مقالات در گروه صبا | نویسنده : سروناز خسروی راد | بروزرسانی : 22 خرداد 1402