وانادیوم چیست؟

وانادیوم یک عنصر فلزی سخت با عدد اتمی 23 و به رنگ خاکستری نقره‌ای است. این یک فلز انتقالی انعطاف‌پذیر با مقاومت طبیعی در برابر خوردگی و پایداری در برابر قلیایی‌ها، اسیدها و آب نمک است. وانادیم در بیش از 60 ماده معدنی مختلف از جمله وانادینیت، کارنوتیت، روسکوئلیت و پاترونیت یافت می‌شود.

وقتی گفته می‌شود عدد اتمی این فلز 23 است یعنی 23 پروتون در هسته آن وجود دارد. وانادیم طبیعی ترکیبی از دو ایزوتوپ 50 ولت (0.24 درصد) و 51 ولت (99.76 درصد) است. در جدول تناوبی به عنوان یک فلز واسطه شناخته می‌شود.

اگرچه وانادیوم فلزی کمتر شناخته شده است، اما به دلیل ویژگی‌های چکش خواری، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خوردگی، در صنعت تولید بسیار ارزشمند است. وانادیوم به ندرت به عنوان یک عنصر آزاد در طبیعت وجود دارد، اما می‌توان آن را در حدود 65 کانی مختلف یافت. همچنین می‌توان آن را در سنگ‌های فسفات و برخی نفت‌های خام یافت. به گفته آزمایشگاه جفرسون، وانادیوم معمولاً با حرارت دادن سنگ معدن خرد شده در حضور کربن و کلر برای تولید تری کلرید وانادیم به دست می‌آید که سپس با منیزیم در اتمسفر آرگون گرم می‌شود. حدود 98 درصد از سنگ معدن وانادیوم استخراج شده از آفریقای جنوبی، روسیه و چین است.

وانادیوم در جدول تناوبی

جدول مشخصات وانادیوم

عدد اتمی 23
نماد شیمیایی V
گروه 5
دوره 4
بلاک D
وزن اتمی 50.942
نقطه ذوب (درجه سانتی‌گراد) 1910
نقطه جوش 3407

 

ایزوتوپ‌های وانادیوم

وانادیوم دارای 18 ایزوتوپ است که نیمه عمر آن‌ها مشخص است، با اعداد جرمی 43 تا 60. وانادیوم طبیعی مخلوطی از دو ایزوتوپ 50 ولت و 51 ولت با فراوانی طبیعی به ترتیب 2/0 و 7/99 درصد است.

 

کاربردهای وانادیوم

حدود 80 درصد وانادیوم تولید شده با آهن آلیاژ می‌شود تا یک افزودنی فولادی مقاوم در برابر ضربه و خوردگی به نام فروونادیوم ساخته شود. فرووانادیوم بین 1 تا 6 درصد وانادیوم دارد. آلیاژهای فولاد وانادیوم برای ساخت ابزارهای بسیار سخت مانند محورها، صفحات زرهی، چرخ دنده‌های خودرو، فنرها، ابزارهای برش، میله‌های پیستون و میل لنگ استفاده می‌شود. اولین استفاده صنعتی گسترده از فلز وانادیوم بیش از یک قرن پیش در شاسی آلیاژی فولاد وانادیوم خودروی فورد مدل T بود. در تبلیغاتی که در سال 1908 برای خودروی فورد مدل T منتشر شد، آمده بود: «فولاد وانادیوم، قوی‌ترین، سخت‌ترین و بادوام‌ترین فولادی که تا کنون ساخته شده است، در کل خودرو استفاده می‌شود». سایر مواردی که از وانادیوم استفاده می‌شود عبارتند از:

 1. وانادیوم را می‌توان برای ساخت آلیاژهای فولادی، برای استفاده در وسایل نقلیه فضایی، راکتورهای هسته‌ای و ناوهای هواپیمابر و غیره استفاده کرد.
 2. استحکام آلیاژهای فولاد وانادیوم به این معنی است که آن‌ها برای ایجاد ابزار، محورها، میله‌های پیستون و به عنوان تیرهای ساختمانی کاملاً مناسب هستند.
 3. در باتری‌های جریان ردوکس وانادیوم (VRFBs)، وانادیوم برای ایجاد یک راه حل قابل اعتماد، ایمن و پایدار برای ذخیره انرژی‌های تجدید پذیر استفاده می‌شود.
 4. وانادیوم را می‌توان در سرامیک‌ها به عنوان رنگدانه استفاده کرد.
 5. پنتوکسید وانادیوم می‌تواند به عنوان کاتالیزور در ساخت رنگ و پارچه‌های چاپی استفاده شود.
 6. آهنرباهای ابررسانا را می‌توان از نوار وانادیوم گالیوم ساخت.
 7. از اکسید وانادیوم در ساخت اسید سولفوریک استفاده می‌شود.
 8. در حوزه پزشکی، وانادیوم برای درمان تعدادی از بیماری‌ها از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی و کلسترول بالا استفاده می‌شود.
 9. در کاتدهای باتری برای دفیبریلاتورهای کاردیوورتر قابل کاشت از وانادیم استفاده شده است.
 10. تحقیقات برای استفاده از وانادیوم در کاتد باتری‌های وسایل نقلیه الکتریکی در حال انجام است.
 11. دانشمندان از خواص منحصر به فرد وانادیوم برای تولید پنجره‌های هوشمند استفاده کرده‌اند.
 12. آلیاژ تیتانیوم – آلومینیوم – وانادیوم در موتورهای جت و برای هواپیماهای پرسرعت استفاده می‌شود.

 


 

کاربرد اصلی وانادیوم در آلیاژها به ویژه فولاد است.

 


 

تاریخچه وانادیوم

به گفته انجمن سلطنتی شیمی، وانادیوم دو بار کشف شد. بار اول وانادیوم در سال 1801 توسط کانی شناس اسپانیایی آندرس مانوئل دل ریو (Andrés Manuel del Río) کشف شد که آن را اریترونیوم (erythronium) نامید اما در نهایت به این باور رسید که صرفاً کروم ناخالص است. او نمونه‌هایی از عنصر همراه با نامه‌ای که روش‌هایش را شرح می‌داد برای بازرسی و تأیید به مؤسسه فرانسه فرستاد. به گفته آزمایشگاه جفرسون، نامه او به طرز غم انگیزی در یک کشتی شکسته گم شد و مؤسسه فقط نمونه او را به همراه یادداشت کوتاهی دریافت کرد که به آن‌ها می‌گفت چگونه عنصر جدید شبیه کروم است. موسسه به این نتیجه رسید که نمونه در واقع یک ماده معدنی کروم است و دل ریو ادعای خود را پس گرفت.

آندرس مانوئل دل ریو
تصویری از آندرس مانوئل دل ریو اولین کاشف وانادیوم

اما برای بار دوم در سال 1830 این عنصر توسط شیمیدان سوئدی، نیلز گابریل سفستروم، دوباره کشف شد، که نام آن را به افتخار وانادیس (Vanadis)، الهه زیبایی و جوانی اهل اسکاندیناوی، نامگذاری کرد، نامی که توسط رنگ‌های زیبای ترکیبات وانادیوم در محلول، پیشنهاد شده است. او وانادیوم را در حالی که در حال تجزیه و تحلیل نمونه‌های آهن از معدنی در سوئد بود، کشف کرد.

شیمیدان انگلیسی هنری انفیلد راسکو برای اولین بار در سال 1867 این فلز را با احیای هیدروژنی دی کلرید وانادیم، VCl2، جدا کرد و شیمیدانان آمریکایی جان وسلی ماردن و مالکوم ان. ریچ در سال 1925 با احیای پنتوکسید وانادیم با V2O5، خالص آن را 99.7 درصد به دست آوردند.

 

وانادیوم و تاثیر آن بر سلامتی انسان

دوزهای بالای وانادیوم برای انسان سمی است، اما دانشمندان فکر می‌کنند ممکن است برای رشد طبیعی استخوان به این عنصر در مقادیر بسیار کم نیاز داشته باشیم. وانادیم را می‌توان به مقدار کمی در بسیاری از انواع غذاها از جمله قارچ، فلفل سیاه، جعفری، شوید، صدف، آبجو، شراب و غلات یافت. به گفته انجمن سلطنتی شیمی، زمانی که ما یک رژیم غذایی متعادل می‌خوریم، فقط 0.01 میلی‌گرم وانادیم در روز مصرف می‌کنیم و این برای نیازهای بیولوژیکی ما کافی است.

تعداد بسیار کمی از مطالعات وانادیوم روی انسان‌ها انجام شده است (بیشتر روی حیوانات انجام شده است)، بنابراین وانادیوم در حال حاضر برای هیچ بیماری یا شرایط بهداشتی خاصی توصیه نمی‌شود. با این حال، طبق گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، چندین مطالعه حیوانی و چند مطالعه کوچک انسانی نشان می‌دهد که وانادیوم ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد و حساسیت به انسولین را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود بخشد.

به عنوان مثال، در برخی از مطالعات روی موش، وانادیم قند خون و سطح کلسترول و تری گلیسیرید لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه در سال 1994 بر روی بزها که در مجله انجمن رژیم غذایی آمریکا منتشر شد، بزهایی که مادرانشان رژیم غذایی فاقد وانادیوم مصرف می‌کردند با کمبود اسکلتی متولد شدند و سه روز بعد مردند.

بسیاری از مطالعات انسانی با وانادیوم، تعداد کمی از افراد را برای دوره‌های زمانی کوتاه و با دوزهای بالا، بسیار بالاتر از سطح مصرف بالای قابل تحمل (UL) درگیر کردند و دانشمندان نمی‌دانند که آیا این سطوح حتی برای مصرف انسان بی‌خطر هستند یا خیر.

وانادیوم به عنوان مکمل بدنسازی معمولاً به شکل سولفات وانادیل فروخته می‌شود. این مکمل به عنوان راهی برای افزایش جذب گلوکز و اسیدهای آمینه عضلانی و افزایش سنتز گلیکوژن و پروتئین به بازار عرضه می‌شود. با این حال، طبق برخی تحقیقات علمی، به نظر نمی‌رسد که وانادیوم فعالیت انسولین را در افراد سالم افزایش دهد.

 

از وانادیوم بیشتر بدانید

استنشاق مقادیر زیاد وانادیوم می‌تواند منجر به مشکلات ریوی مانند برونشیت یا ذات الریه شود. نشان داده شده است که کارگرانی که در معرض پراکسید وانادیم قرار دارند بیشتر در معرض تحریک چشم، بینی و گلو هستند. وانادیوم برای ساخت قطعات توپخانه قابل حمل و زره بدن در جنگ جهانی اول استفاده شد.

در یک مطالعه در سال 1996 که در مجله پزشکی متابولیسم منتشر شد، به هشت نفر مبتلا به دیابت نوع 2 به مدت یک ماه مکمل وانادیوم داده شد. در کاهش سطح قند خون با عوارض جانبی کمی نسبتاً موفق به نظر می‌رسید. در طول هفته اول، شش نفر از هشت شرکت کننده مشکلات گوارشی را تجربه کردند، اما این عوارض با ادامه استفاده از بین رفت.

وانادیوم دارای حالت‌های اکسیداسیون بسیار رنگارنگی از جمله بنفش، سبز، آبی و زرد است. در سال 1911، مارتین هنز، شیمیدان آلمانی، وانادیوم را در سلول‌های خونی سرپه‌های دریایی کشف کرد.

اتم‌های وانادیوم 23 الکترون، 28 نوترون و 23 پروتون دارند. از آنجایی که فولاد وانادیوم سختی خود را در دماهای بالا حفظ می‌کند، در اره‌های مدور، مته‌ها، توربین‌های موتور و سایر قطعات متحرک که سطح بالایی از گرما تولید می‌کنند، استفاده می‌شود. وانادیوم را می‌توان در فرآیند پالایش اورانیوم برای اهداف هسته‌ای استفاده کرد. وانادیوم در تعداد کمی از شهاب سنگ‌ها وجود دارد.

 


 

85 درصد از کل وانادیوم تولید شده به فولاد، 10 درصد به آلیاژهای تیتانیوم و 5 درصد به تمام مصارف دیگر می‌رود.

 


 

قیمت وانادیوم

در اینجا برخی از عواملی که می‌توانند بر قیمت وانادیوم تأثیر بگذارند، آورده شده است:

 1. تقاضا برای وانادیوم از سوی صنایع مختلف
 2. عرضه وانادیوم از معادن
 3. هزینه استخراج و فرآوری وانادیوم
 4. نوسانات بازارهای مالی

قیمت وانادیوم در ده سال گذشته نوسانات زیادی داشته است. در سال 2011، قیمت وانادیوم به اوج خود رسید و به 100 دلار در هر پوند رسید. این افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا برای وانادیوم از سوی صنایع مختلف، به ویژه صنعت خودروسازی بود. با این حال، قیمت وانادیوم پس از آن کاهش یافت و در سال 2016 به پایین‌ترین سطح خود یعنی 20 دلار در هر پوند رسید. این کاهش قیمت به دلیل کاهش تقاضا برای وانادیوم از سوی صنایع مختلف و افزایش عرضه وانادیوم از معادن بود.

در سال‌های اخیر، قیمت وانادیوم در حال افزایش بوده است و در حال حاضر در حدود 37 دلار در هر پوند است. این افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا برای وانادیوم از سوی صنایع مختلف، به ویژه صنعت خودروسازی و انرژی خورشیدی است. همچنین، عرضه وانادیوم از معادن در حال کاهش است که این نیز باعث افزایش قیمت شده است. انتظار می‌رود قیمت وانادیوم در سال‌های آینده همچنان افزایش یابد.

قیمت وانادیوم

 

کروم وانادیوم چیست؟

کروم-وانادیوم آلیاژی از آهن، کروم و وانادیوم است که به دلیل مقاومت در برابر سایش و استحکام بالا شناخته شده است. این آلیاژ برای اولین بار در اوایل دهه 1900 توسط شرکت فولادسازی میتسوبیشی در ژاپن توسعه یافت و به سرعت به یکی از آلیاژهای مهم برای کاربردهای صنعتی تبدیل شد.

کروم-وانادیوم به دلیل ترکیبی از عناصر سازنده آن که هر کدام خواص منحصر به فردی دارند، مقاومت در برابر سایش بالایی دارد. کروم یک لایه اکسید محافظ روی سطح فولاد ایجاد می‌کند که از خوردگی محافظت می‌کند. وانادیوم باعث می‌شود که کریستال‌های آهن در فولاد کروم-وانادیوم کوچک‌تر و منظم‌تر شوند، که مقاومت در برابر سایش را افزایش می‌دهد.

کروم-وانادیوم همچنین به دلیل استحکام بالا شناخته شده است. این به دلیل ترکیبی از عوامل از جمله ریز ساختار کریستالی و وجود کروم و وانادیوم در آلیاژ است.

کروم-وانادیوم برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود، از جمله:

– قطعات ماشین

– چرخ دنده‌ها

– شفت‌ها

– پیچ و مهره‌ها

– بوش‌ها

– فنرها

– میل لنگ‌ها

– پیستون‌ها

– سوپاپ‌ها

کروم-وانادیوم یک آلیاژ همه کاره با خواص عالی است. این آلیاژ برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت در برابر سایش و استحکام بالا دارند، انتخاب خوبی است.

 

پرسش و پاسخ

آیا وانادیوم قدرتمند است؟

وانادیوم یک فلز خاکستری نقره‌ای قوی، اما انعطاف‌پذیر است که معمولاً برای قوی‌تر و سبک‌تر کردن فولاد استفاده می‌شود.

آیا وانادیوم گران قیمت است؟

خیر، وانادیوم فلزی گران قیمت نیست. قیمت وانادیوم در تاریخ 28 ژانویه 2023، حدود 37 دلار در هر پوند است. این قیمت نسبت به سایر فلزات مانند طلا، نقره یا پلاتین بسیار پایین است. وانادیوم فلزی با کاربردهای گسترده است و در بسیاری از صنایع از جمله تولید فولاد، خودروسازی، هوافضا و دفاع استفاده می‌شود. این فلز نیز به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و استحکام بالای آن شناخته شده است. با وجود کاربردهای گسترده، وانادیوم فلزی نسبتاً فراوان است و تولید آن نسبتاً آسان است. این عوامل باعث شده است که قیمت وانادیوم پایین بماند.

کدام کشور سرشار از وانادیوم است؟

طبق گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، کشورهای چین، آفریقای جنوبی و روسیه تولیدکنندگان اصلی وانادیوم در جهان هستند.

v2o5 چیست؟

V2O5 یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی V2O5 است. این ترکیب یک پودر قرمز-نارنجی است که نامرئی است. V2O5 یک اکسید فلزی است و در دماهای بالا به دی اکسید وانادیوم (V2O4) تجزیه می‌شود. V2O5 یک ماده مهم در شیمی آلی فلزی است و به عنوان یک کاتالیزور برای بسیاری از واکنش‌های آلی استفاده می‌شود. این ترکیب همچنین در تولید رنگ‌ها و پوشش‌ها استفاده می‌شود. V2O5 یک ماده سمی است و در صورت بلعیدن، استنشاق یا تماس با پوست می‌تواند مضر باشد. مهم است که هنگام کار با V2O5 از اقدامات ایمنی مناسب استفاده کنید.

مقالات در گروه صبا | نویسنده : امید مرادی | بروزرسانی : 9 مرداد 1402